Uniwersytet Ekonomiczny

Jedna z pięciu publicznych uczelni ekonomicznych w kraju, największa i najstarsza uczelnia tego typu na Śląsku. Od początku stawia na edukację w zakresie wiedzy o nowoczesnej gospodarce oraz na współpracę z biznesem i administracją publiczną. Kształci na kierunkach o profilach ogólnoakademickim i praktycznym. Na pięciu wydziałach: Ekonomii, Zarządzania, Finansów i Ubezpieczeń, Informatyki i Komunikacji (w Katowicach) oraz Biznesu, Finansów i Administracji (w Rybniku) studiuje około 10 tysięcy osób. Uczelnia konsekwentnie wdraża strategię internacjonalizacji. Studenci korzystają z licznych stypendiów oraz programów zagranicznych w ponad 400 firmach i blisko 200 uczelniach partnerskich na całym świecie. Uczelniana baza pracodawców obejmuje rocznie ok. 1500 ofert pracy i blisko 700 ofert praktyk.

Kariera

W swojej 80-letniej tradycji Uczelnia wykształciła ponad 80 tys. cenionych przez pracodawców absolwentów (co czwarty zajmuje stanowisko kierownicze). To właśnie absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach wśród 5 publicznych uczelni ekonomicznych w kraju średnio najszybciej podejmują pierwszą pracę po uzyskaniu dyplomu (1,98 miesiąca). Średnio najszybciej podejmują też pierwszą pracę na umowę o pracę po uzyskaniu dyplomu (2,59 miesiąca) wśród publicznych uczelni na Śląsku. Aż 60% absolwentów studiów II stopnia znajduje swoją pierwszą pracę od razu po uzyskaniu dyplomu. Jednocześnie absolwenci UE Katowice są jednymi z najlepiej zarabiających wśród uczelni wyższych na Śląsku (2. miejsce). Uczelnia szczyci się także najwyższym wskaźnikiem zatrudnialności swoich absolwentów wśród największych śląskich szkół wyższych. Aż 98% absolwentów po 5 latach od obrony to osoby aktywne zawodowo, a 63% z nich pracowało już w trakcie studiów.

Mocne strony UE Katowice

 • Bezpłatne studia stacjonarne (dzienne) na prestiżowej uczelni publicznej,
 • Ceniony przez pracodawców dyplom,
 • Studia niestacjonarne (zaoczne) w nowej odsłonie: program „studiuj, pracuj, zarabiaj”,
 • Kilkadziesiąt kierunków studiów podyplomowych odpowiadających potrzebom rynku pracy,
 • Unikalne programy studiów w języku angielskim,
 • Program „Uniwersytet Talentów” – tutoring i stypendia, dla najzdolniejszych maturzystów i studentów,
 • Bezpłatne szkolenia zakończone certyfikatami w ramach Akademii Kariery i Akademii Biznesu,
 • Rozbudowana akademicka baza ofert pracy,
 • Stałe czesne na studiach niestacjonarnych i podyplomowych,
 • Brak ukrytych kosztów,
 • Liczne wymiany międzynarodowe,
 • Korzystne stypendia naukowe i socjalne,
 • Projektowe metody kształcenia,
 • Strefy wypoczynku, darmowe parkingi w Katowicach, Wi-Fi, konto Google bez limitu danych,
 • Punkty gastronomiczne oraz bistro oferujące smaczne obiady i przekąski.

Wybór studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach to nieoceniona inwestycja w swoją przyszłość i rozwój. Ciągle doskonaląca się kadra akademicka dokłada wszelkich starań, aby studenci i słuchacze otrzymywali najlepszą i najbardziej aktualną wiedzę. Studia niestacjonarne (zaoczne) i podyplomowe w nowych odsłonach kierowane są do przedsiębiorców, pracowników, kierowników, dyrektorów i tych, którzy dopiero szukają pracy. Studiując w weekendy na UE Katowice można jeszcze łatwiej realizować swoje plany, projekty zawodowe i pasje.


Studenci i absolwenci o Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach

Deniz Rymkiewicz (student), Marketing Communications Manager w Chantelle Polska
Wybrałem UE Katowice, ponieważ zależało mi na studiach o profilu praktycznym, które w przyszłości będą podstawą do podjęcia pracy w branży marketingowej. Oprócz tego, kierowałem się opinią studentów oraz przedmiotami, które oferuje specjalność dziennikarstwo ekonomiczne i PR na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Dzięki Uniwersytetowi pracuję w zawodzie już od 2. roku studiów, odnosząc pierwsze sukcesy w branży.

Grzegorz Raj (absolwent), CEO w Business Drive
Jako dyrektor handlowy poszukiwałem studiów, które jeszcze bardziej wzmocniłyby mnie w obszarze finansów i rachunkowości. Po rozeznaniu blisko 15 kierunków studiów na różnych uczelniach, ostatecznie wybrałem międzynarodowe studia menedżersko-finansowe na UE Katowice jako te najbliższe moim oczekiwaniom. Pod wieloma względami był to znakomity wybór.

Katarzyna „Puma” Piasecka (absolwentka), kompozytorka, aranżerka, wokalistka, pianistka, producentka, manager kultury
Długo szukałam studiów podyplomowych, które spełniłyby moje wymagania. Jako artystka, która koncertuje zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, potrzebuję praktycznej wiedzy, którą od razu mogę wykorzystać w karierze. Ważny jest dla mnie również czas i niezmienny plan zajęć. Doskonale pogodziłam intensywne studia i pracę artystyczną. Manager kultury to naprawdę dobry kierunek także ze względu na kontakty, które udało mi się nawiązać i które mam do dziś.

UE Katowice w skrócie, czyli… blisko, międzynarodowo, przez całe życie


Działalność Uniwersytetu doskonale opisuje hasło programowe zbudowane na trzech filarach:

blisko

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach położony jest w sercu Śląska – Katowicach pełnych pozytywnej energii. W regionie, gdzie sieć komunikacji oraz rozbudowana infrastruktura sprawiają, że wszędzie jest blisko. W miejscu z łatwym dostępem do wydarzeń sportowych kulturalnych, naukowych. Miejscu o wysokim potencjale inwestycyjnym, gdzie partnerzy biznesowi z kraju i zagranicy lokują swoje centra gospodarcze.
Niepowtarzalna atmosfera studiowania sprawia, że studenci mogą poczuć się jak w domu. Nauka w małych grupach pozwala na dobry kontakt z wykładowcami, pomaga rozwijać się naukowo oraz realizować swoje pasje.

międzynarodowo

Internacjonalizacja to jeden z priorytetów Uczelni, a jej usytuowanie w pobliżu 3 międzynarodowych portów lotniczych sprawia, że odległość od rodzinnego domu nie stanowi przeszkody dla zagranicznych studentów i wykładowców. Dlatego na UE Katowice zderzają się kultury z całego świata, a wykształceni młodzi ludzie wymieniają swoje poglądy i doświadczenia. Odbywa się to dzięki wielu programom międzynarodowej wymiany, ofercie edukacyjnej w językach polskim i angielskim, licznym umowom pomiędzy uczelniami i partnerami biznesowymi z całego świata. Polscy studenci licznie wyjeżdżają na jedno- bądź dwusemestralne studia na prestiżowych uczelniach za granicą. Dzięki otwartości Uczelni na świat polscy i zagraniczni studenci chętnie wybierają Uniwersytet Ekonomiczny i Katowice, jako miejsce do życia, kształcenia, rozrywki i pracy. Uniwersytet zdobył I miejsce w badaniu satysfakcji studentów zagranicznych w Polsce International Student Satisfaction Awards.

przez całe życie

We współczesnym świecie ważny jest nieustanny rozwój, inspirowanie do twórczego myślenia i rozbudzanie ciekawości poznawczej. Uczelnia umożliwia naukę i doskonalenie swoich umiejętności przez całe życie. W ofercie znajduje się szeroki wybór studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, w tym doktoranckich, podyplomowych, a także dedykowane szkolenia i kursy językowe. Na Uniwersytecie studiować mogą także dzieci i młodzież dzięki specjalnym bezpłatnym programom edukacyjnym, takim jak: Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy - EUD, Akademia Młodego Ekonomisty – AME oraz Ekonomia dla Liceum i Technikum - ELiT. Seniorzy mają z kolei możliwość aktywnie spędzać czas, kształcąc się na Uniwersytecie Ekonomicznym Trzeciego Wieku (UETW). To wszystko sprawia, że na Uniwersytecie kształcą się całe pokolenia, bo na naukę nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno.

 

Podstawowe dane i liczby

 • 2 lokalizacje Uczelni: Katowice oraz Rybnik,
 • 5 wydziałów: Ekonomii, Zarządzania, Finansów i Ubezpieczeń, Informatyki i Komunikacji (w Katowicach) oraz Biznesu Finansów i Administracji (w Rybniku),
 • Około 10 tysięcy studentów,
 • Ponad 80 tysięcy absolwentów cenionych przez pracodawców,
 • 80 lat tradycji akademickiej.

Ciekawostki i fakty

 • Unikalne kierunki studiów i specjalności w języku angielskim,
 • 20-letnie doświadczenie w kształceniu słuchaczy na kilkudziesięciu kierunkach studiów podyplomowych zapewniające najwyższą jakość usług,
 • Specjalny program Uniwersytet Talentów wspierający najzdolniejszych maturzystów i studentów,
 • Międzynarodowe sukcesy artystyczne akademickiego Chóru i Zespołu Pieśni i Tańca "Silesianie",
 • Sportowe osiągnięcia studentów na szczeblu ogólnopolskim i światowym.

 

Dane kontaktowe

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
ul. 1 Maja 50
40-287 Katowice
tel. (+48 32) 257 70 00
www.ue.katowice.pl

 

 

 

Biuro Współpracy z Gospodarką i Absolwentami
Kinga Okrzesik-Faruga - Dyrektor Biura
tel. (+48 32) 257 70 69
kinga.okrzesik-faruga@ue.katowice.pl
ul. Adamskiego 7
Budynek N
40-069 Katowice

 

Powrót do listy