Gliwice

Gliwice są jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast na Górnym Śląsku. Bogata historia, ciekawa architektura, a także zróżnicowana oferta kulturalna i sportowo-rekreacyjna czynią je nie tylko świetnym miejscem do życia, ale też popularnym celem turystycznym.

Gliwice są jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Polsce. Tutaj krzyżują się autostrady A1 i A4. Do wielu miast w konurbacji górnośląskiej można dotrzeć dzięki Drogowej Trasie Średnicowej. W Gliwicach znajduje się także największy port śródlądowy w Polsce, a dojazd do lotniska w Pyrzowicach, jednego z największych polskich portów lotniczych, zajmuje 20 minut.

Gliwice to także ważny ośrodek akademicki, naukowy i przemysłowy – wykwalifikowane kadry windują pozycję miasta w rankingach innowacyjności i dynamicznego rozwoju.

Trochę historii

Lokacja miasta na prawie magdeburskim nastąpiła przed 1276 rokiem. U schyłku średniowiecza, na niespełna kilku hektarach, żyło tutaj około 900 mieszkańców. Wśród nich przeważali przybysze z Dolnego Śląska i zachodniej Europy. Na przestrzeni wieków miasto zmieniało przynależność państwową, władali nim Polacy, Czesi i Niemcy. Po II wojnie światowej z całym Górnym Śląskiem przyłączono je do Polski. Wtedy też osiedliły się tutaj tysiące rodaków przybyłych z innych części kraju oraz dawnych Kresów Rzeczypospolitej.

Pomimo zmiennych kolei losu miasto do dziś zachowało czytelny układ architektoniczo-przestrzenny z czasów lokacji. Jego centralnym punktem jest kwadratowy rynek z ratuszem. To stamtąd wybiegają staromiejskie ulice, tworząc szachownicową sieć zabudowy kamieniczek. Dawniej granicą tej zabudowy były kamienne mury obronne z basztami, fosą i dwiema bramami – Białą (Bytomską) i Czarną (Raciborską).

Dobre miejsce dla biznesu

W czasie ostatnich kilkunastu lat Gliwice stały się jednym z najnowocześniejszych miast Górnego Śląska. Zadecydowały o tym dobre położenie miasta, atrakcyjne tereny inwestycyjne, bogata infrastruktura techniczna oraz śmiałe rozwiązania komunikacyjne.  Tradycyjny przemysł ciężki i górnictwo węgla kamiennego ustąpiły miejsca przedsiębiorstwom i firmom wykorzystującym najnowsze osiągnięcia wiedzy i wysokie technologie, skupionym m.in. w Nowych Gliwicach.

Dużą rolę w wyznaczeniu nowego, zaawansowanego technologicznie kierunku rozwoju miasta odegrały dokonania naukowców Politechniki Śląskiej oraz innych instytucji naukowo-badawczych, w tym gliwickich placówek Polskiej Akademii Nauk. O potędze gospodarczej miasta decyduje jednak przede wszystkim działalność Podstrefy Gliwickiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA. Zainwestowano w niej blisko 10 mld zł.

Po godzinach

W wolnym czasie gliwiczanie chętnie korzystają z różnych form rekreacji i sportu. Sprzyjają temu duże tereny zielone miasta oraz jego atrakcyjne obiekty sportowo-rekreacyjne. Należą do nich: boiska, stadiony, hale sportowe, kryte pływalnie i kąpieliska, korty tenisowe oraz kryte lodowisko i ścianka wspinaczkowa. Niemal w centrum miasta znajduje się też inna gliwicka atrakcja – Palmiarnia Miejska, w której zgromadzono kilka tysięcy tropikalnych roślin.

Szeroki wachlarz możliwości spędzania czasu wolnego uzupełnia zróżnicowana oferta kulturalna. W Gliwicach odbywają się festiwale muzyczne, imprezy plenerowe, wystawy i spektakle teatralne. Wkrótce zostanie także otwarta Hala Gliwice, jeden z największych obiektów widowiskowo-sportowych w Polsce. W tym mieście po prostu nie można się nudzić!

Podstawowe dane i liczby

  • powierzchnia: 134,2 km²
  • liczba mieszkańców: 170 tys.
  • liczba węzłów autostradowych: 4 (Gliwice-Bojków, Gliwice-Ostropa, Gliwice-Sośnica i Gliwice-Wschód)
  • liczba przebiegających przez miasto znakowanych szlaków turystycznych: 6 + 2 ścieżki dydaktyczne (Szlak Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego i Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego)

Ciekawostki i fakty

  • W dzielnicy Szobiszowice znajduje się 111-metrowy maszt radiowy. Radiostacja jest symbolem miasta, a od 2017 roku także Pomnikiem Historii. To jeden najwyższych na świecie obiektów zbudowanych w całości z drewna.
  • W Gliwicach rozpoczyna się Odrzańska Droga Wodna, ważny śródlądowy szlak żeglugowy. Płynąc Kanałem Gliwickim można dotrzeć aż do Szczecina, a stamtąd – kanałami – aż do portów Europy Zachodniej.
  • Gliwice, będąc ważnym ośrodkiem naukowo-biznesowym, mogą się także pochwalić piękną przyrodą. Na terenie miasta znajduje się rezerwat przyrody Las Dąbrowa. W pobliżu zaobserwowano bardzo rzadkiego ptaka – dzięcioła białogrzbietego.
  • Miasto słynie także z walecznych kobiet. Podczas wojny trzydziestoletniej pomagały one w obronie miasta, wylewając na atakujących gorącą kaszę. Jedna z takich dzielnych kobiet została uwieczniona przez rzeźbiarza i umieszczona w narożniku kamienicy przy ul. Plebańskiej.

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Będzinie 
ul.  Zwycięstwa 21
44-100 Gliwice
tel. (+48 32) 231 30 41
www.gliwice.eu

 

 

Biuro Rozwoju Miasta
tel. (+48 32) 239 11 00

 

Powrót do listy