Będzin

Będzin leży we wschodniej części województwa śląskiego, na Wyżynie Śląskiej i należy do najstarszych miast Małopolski i województwa śląskiego. To miasto z bogatą  historią, znane turystom przede wszystkim z XIV-wiecznego zamku wznoszącego się majestatycznie na wzgórzu nad Czarną Przemszą, wewnątrz którego można zwiedzać Muzeum Zagłębia z bogatą kolekcją broni i uzbrojenia ochronnego oraz zapoznać się z dziejami Będzina i historią regionu. W 2016 roku obiekt znalazł się w rankingu TOP 10 najpiękniejszych zamków w kraju National Geographic.

Oprócz zamku miejscami przyciągającymi turystów są także: barokowo-klasycystyczny Pałac Mieroszewskich, podziemia będzińskie będące nieukończoną budową schronu przeciwlotniczego z czasów II wojny światowej oraz zrewitalizowane wzgórze zamkowe z amfiteatrem, tzw. „miejscami magicznymi”, ogródkiem jordanowskim i wałem obronnym ze ścieżką dydaktyczną.

Królewskie miasto z dumą prezentuje również swój dorobek kulturalny. Przez cały rok rzesze miłośników sztuki przyciąga Teatr Dzieci Zagłębia założony przez Jana Dormana, sławnego w świecie reżysera, animatora, menadżera oraz imprezy i wydarzenia artystyczne – m.in. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek, Dni Będzina, Zakończenie Lata oraz Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła. Ponadto organizowane są liczne imprezy sportowe i plenerowe  - gościły tu takie wydarzenia sportowe jak Tour de Pologne czy Puchar Europy Strong Man. Drużyna siatkarska MKS Będzin od sezonu 2014/2015 występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej – Plus Lidze.

W ciągu ostatnich lat krajobraz Będzina wzbogacił się o nowe miejsca do aktywnego spędzania czasu wolnego - Strefy Aktywności Rodzinnej z siłowniami pod gołym niebem, boiska do piłki siatkowej plażowej,  nowoczesny i bezpieczny skatepark dla miłośników sportów ekstremalnych, lodowisko, wodny plac zabaw, miejską bawialnię, pumptrack, a nawet strefę psiej aktywności, gdzie można spędzić czas ze swoim pupilem.

Warto zaznaczyć, że Będzin jest miastem atrakcyjnym inwestycyjnie, którego historia od wielu dziesięcioleci nierozerwalnie łączy się z gospodarką i przemysłem. Możliwości i warunki rozwoju miasta wynikają w dużym stopniu z położenia geograficznego, tempa przemian rynkowych i utrwalania nowego profilu gospodarczego.

Miasto charakteryzuje się niezwykle korzystnym położeniem względem głównych szlaków transportowych (drogowych i kolejowych), Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach oraz największego węzła komunikacyjnego w Polsce.

W gospodarce dominują mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. W Będzinie zarejestrowanych jest około 6,8 tys. podmiotów gospodarczych, z których ponad 98% zalicza się do sektora MSP. Poza lokalnymi przedsiębiorstwami od lat inwestują tu liczni zewnętrzni inwestorzy, których przyciągnęła i nadal przyciąga bogata oferta terenów inwestycyjnych.

Jednym z podstawowych czynników wpływających na poziom życia ludności jest infrastruktura społeczna, a więc instytucje świadczące usługi dla ludności w zakresie oświaty i wychowania, ochrony zdrowia i opieki społecznej, kultury, sztuki, turystyki i rekreacji oraz projekty kierowane do mieszkańców - Będziński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Będzińska Akademia Małego Odkrywcy, Program Wsparcia „Rodzina 3+ górą!” czy Będzińska Karta Seniora.

Hasło promocyjne miasta „Będzin górą!” znajduje odzwierciedlenie we wszystkich podejmowanych działaniach i realizowanych inwestycjach. Dlatego też warto odwiedzić Będzin. Poprzez swą różnorodność miasto zaspokoi najbardziej wybredne gusta. Turyści mogą rozsmakować się w bogatej historii, miłośnicy przyrody spędzić czas na łonie natury, a sportowcy realizować swoje pasje.

Podstawowe dane i liczby

  • Powierzchnia miasta 37 km2
  • Liczba ludności: 53 745

Ciekawostki i fakty

  • Będzin w latach 1386-1795 był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
  • Będzin należy do najstarszych miast – w roku 2018 obchodzi 660-lecie nadania magdeburskich praw miejskich.
  • W ostatnich latach krajobraz Będzina wzbogacił się o nowe miejsca do aktywnego spędzania czasu wolnego, takie jak Strefy Aktywności Rodzinnej, wodny plac zabaw, pumptrack, skatepark oraz o strefę psiej aktywności, która powstała z myślą o naszych czworonożnych przyjaciołach.
  • Niebawem w Będzinie pojawi się nowoczesny obiekt widowiskowo-sportowy Będzin Arena. Powstanie również plaża miejska, pozwalająca na chwile relaksu bez konieczności wyjeżdżania z miasta.
  • Na terenie Będzina można znaleźć wiele drzew i krzewów uznanych za pomniki przyrody. Są to m.in. lipa szerokolistna, perełkowiec japoński, buk zwyczajny, robinia akacjowa, wiąz szypułkowy. Większość pomnikowych okazów można podziwiać w parku Ciechanowskich w Grodźcu.

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Będzinie 
ul.  11 Listopada 20
42-500 Będzin
tel. (+48 32) 267 70 41 do 44
fax: 32 267 91 09
um@um.bedzin.pl
www.bedzin.pl

Kontakt dla inwestorów:
Rafał Adamczyk
Wiceprezydent Miasta Będzina
tel bezp. (+48 32) 267 92 30 (sekretariat)
e-mail: rafal.adamczyk@um.bedzin.pl

 

Powrót do listy