Miejski grunt, czyli śląsko-zagłębiowskie gry z nowoczesnością - porozmawiajmy już w piątek!

Jak tworzyła się nowoczesność od rewolucyjnego wynalazku dyliżansu po szybką kolej, od organizacji poczty po informatyzację? Co w największym stopniu odcisnęło piętno na nas jako społeczeństwie i sposobie, w jaki postrzegamy państwo? Już w piątek 25.06.2021, podczas dyskusji online porozmawiamy nie tylko o historii, ale przede wszystkim o „miejskim gruncie” przyszłości. 

Kto?

Prelegenci:

  • Dr hab. Rafał Matyja - profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, politolog i publicysta stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego", autor książki pt. „Miejski grunt” (2021);
  • Dr hab. Joanna Wowrzeczka – profesor Uniwersytetu Śląskiego, artystka, socjolożka, działaczka społeczna, radna miejska Cieszyna.
  • Red. Przemysław Jedlecki – dziennikarz „Gazety Wyborczej - Katowice”, koordynator projektu „Miasta Idei”.

Moderator: Michał Syska - Stowarzyszenie Biznes - Nauka - Samorząd „Pro Silesia”.

Co?

Cykl wspólnych wydarzeń Stowarzyszenia Biznes - Nauka - Samorząd "Pro Silesia" oraz Metropolii GZM.

Prof. Rafał Matyja w nowej książce pt. „Miejski grunt” opowiada fascynującą historię polskich ziem, ze szczególnym uwzględnieniem miast (również śląskich i zagłębiowskich), w kontekście rozwoju całej Europy. Czerpie z setek trudno dostępnych źródeł, zestawia dane, pozwala wyobrazić sobie, jak tworzyły się zręby nowoczesności i jak wpływało to na codzienne życie mieszkańców – od rewolucyjnego wynalazku dyliżansu po szybką kolej, od organizacji poczty po informatyzację. Równolegle z opowieścią historyczną, obfitującą w barwne, nieraz zdumiewające przykłady, autor rozwija metarefleksję nad tym, co w największym stopniu odcisnęło piętno na nas jako społeczeństwie i sposobie, w jaki postrzegamy państwo. Podczas dyskusji online porozmawiamy z Autorem nie tylko o historii, ale przede wszystkim o „miejskim gruncie” przyszłości.

Kiedy i gdzie?

21 czerwca 2021 (piątek)
godz. 18:00 

Transmisja dyskusji będzie dostępna na fanpage'ach Metropolii GZM oraz stowarzyszenia "Pro Silesia" na Facebooku.

Link do wydarzenia na FB

 

Powrót do listy