URBACT możliwości i korzyści dla miast!

Europejskie inicjatywy dla miast - dlaczego warto się w nie angażować? Jak kształtuje się przyszłość programu URBACT? Jakie korzyści z udziału w programie widzą przedstawiciele Katowic i Rybnika? Co o strategicznych zamówieniach publicznych mogą powiedzieć przedstawiciele Koszalina? Przedstawiciele miast z naszego regionu mieli okazję porozmawiać z ekspertami 25 czerwca br. podczas wydarzenia organizowanego przez EUROPE DIRECT Śląskie.

więcej

Miejski grunt, czyli śląsko-zagłębiowskie gry z nowoczesnością - porozmawiajmy już w piątek!

Jak tworzyła się nowoczesność od rewolucyjnego wynalazku dyliżansu po szybką kolej, od organizacji poczty po informatyzację? Co w największym stopniu odcisnęło piętno na nas jako społeczeństwie i sposobie, w jaki postrzegamy państwo? Już w piątek 25.06.2021, podczas dyskusji online porozmawiamy nie tylko o historii, ale przede wszystkim o „miejskim gruncie” przyszłości. 

więcej

Jak wyglądała na Śląsku edukacja zdalna w okresie drugiej fali pandemii? Konferencja prasowa już 23 czerwca br.!

Czy oferty szkół zaspokajały potrzeby edukacyjne uczniów oraz czy opinie o jakości kształcenia zmieniły się w związku ze zmianą sposobu pracy szkoły? Czy pusta ściana jest bardziej interesująca od lekcji online? Czy warunki środowiska domowego sprzyjają edukacji zdalnej? Jakich trudności w związku edukacją zdalną doświadczali nauczyciele, uczniowie i rodzice?  Kto, kogo wspierał podczas zajęć zdalnych? Czy uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych brali udział w edukacji zdalnej? Jakie rozwiązania technologiczne były zastosowane podczas edukacji zdalnej? Ponadto czy zmieniły się relacje społeczne między uczestnikami procesu edukacji, a jeśli tak to w jaki sposób?

Jest już najnowszy raport "Edukacja zdalna w województwie śląskim w dobie pandemii SARS-COV-2". Konferencja prasowa odbędzie się we środę 23.06.2021 r. o godzinie 10:00 na kanale Teams. 

więcej

EU Green Week! Następny krok w walce o czyste powietrze! Weź udział w naszym wydarzeniu!

Czym jest unijny plan działania na rzecz osiągnięcia zerowego poziomu emisji zanieczyszczeń wody, powietrza i gleby? Co nasz region zyska z faktu, że Górnośląsko-Zagłębiowka Metropolia zostanie koordynatorem terytorialnym Europejskiego Porozumienia Burmistrzów? Z jakich praktyk warto korzystać?

Już we wtorek 1 czerwca 2021 r. weź udział w wydarzeniu partnerskim w ramach Europejskiego Zielonego Tygodnia, które współorganizujemy z Metropolią GZM: Następny krok w walce o czyste powietrze. 

więcej

Zapobieganie suszy, retencja, adaptacja do zmian klimatu - przed nami druga sesja Akademii Zrównoważonego Rozwoju!

Już 14 maja br. druga sesja w ramach Akademii Zrównoważonego Rozwoju "Pro Silesia". Dla uczestników zaplanowaliśmy 5 sesji tematycznych nt. zapobiegania suszy, retencji i adaptacji do zmian klimatu. Projekt dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 

więcej

Transport bez wykluczeń - sprawiedliwa i zrównoważona mobilność. Porozmawiajmy o tym wspólnie!

Jak tworzyć publiczny transport bez wykluczeń? Czego oczekują mieszkanki i mieszkańcy regionu? Czy transport może poprawiać jakość życia i sprzyjać trosce o środowisko naturalne i klimat? O tym już 17 maja 2021 r. o godz. 17:00 porozmawiamy z  Olgą Gitkiewicz oraz prezydentem Dąbrowy Górniczej - Marcinem Bazylakiem, Kaziemierzem Karolczakiem - przewodniczącym Metropolii GZM oraz wiceprezeską Gliwickiej Rady Rowerowej - Ewą Lutoogniewską. To kolejne wydarzenia w ramach cyklu debat organizowanych przez Stowarzyszenie Biznes - Nauka - Samorząd "Pro Silesia" oraz Górnośląsko-Zagłębiowsko Metrpolię. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy Fundację Pełną Życia. 

 

więcej

Zrównoważona mobilność - miasto, region, Europa. Porozmawiajmy o tym już w najbliższą środę!

Czym jest zrównoważona mobilność? Jak zmieniają się nasze nawyki mobilnościowe? Czy miasta są w stanie nadążyć za zmianami technologicznymi, czy powinny próbować? Co zmieniać a czego lepiej nie ruszać? Czy tramwaj jest lepszy od latającej taksówki?

Razem z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią zapraszamy na kolejną debatę online: "Zrównoważona mobilność - miasto, region, Europa", która odbędzie się już w środę 28 kwietnia o godz. 13:00!

więcej

Zanotujcie 16 marca - webinar "Wprowadzenie do dycji 2021-2027 programu Kreatywna Europa"

Czy są wśród nas przedstawiciele sektorów kultury i audiowizualnego? Jeśli tak, to już dziś zanotujcie, że 16 marca 2021 r. odbędzie się webinarium „Wprowadzenie do edycji  2021-2027 programu Kreatywna Europa”.

więcej

Europejski Zielony Ład i cyfryzacja gospodarki – szansa dla województwa śląskiego?

Europejski Zielony Ład oraz procesy cyfryzacji to dziś główne wyzwania społeczno-gospodarcze w wymiarze globalnym, które wymagają nowych polityk publicznych, inwestycji, przemyślanych regulacji oraz odpowiednich strategii biznesowych. Jak do tych wyzwań przygotowana jest Polska i województwo śląskie? Czy zielona transformacja oraz digitalizacja gospodarki to szanse na rozwój regionu? Na te i inne pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas dyskusji online 24 lutego 2021 r. o godz. 17:30.

więcej

Przemysł napędza ożywienie w Europie - Europejski Tydzień Przemysłu 2021 już w lutym!

Już 23-26 lutego 2021 r. najnowsza edycja Europejskich Dni Przemysłu, sztandarowego corocznego wydarzenia przemysłu w Europie. Jest główną platformą, która służy omawianiu wyzwań przemysłowych oraz wspólnego opracowywania możliwości i odpowiedzi politycznych w ramach pluralistycznego dialogu z szeroką gamą partnerów. Dzieje się to w bardzo szczególnym momencie, kiedy nasza branża wkracza w zieloną i cyfrową transformację, otwierając nowe możliwości dla unijnych przedsiębiorstw i obywateli.

więcej