URBACT możliwości i korzyści dla miast!

Europejskie inicjatywy dla miast - dlaczego warto się w nie angażować? Jak kształtuje się przyszłość programu URBACT? Jakie korzyści z udziału w programie widzą przedstawiciele Katowic i Rybnika? Co o strategicznych zamówieniach publicznych mogą powiedzieć przedstawiciele Koszalina? Przedstawiciele miast z naszego regionu mieli okazję porozmawiać z ekspertami 25 czerwca br. podczas wydarzenia organizowanego przez EUROPE DIRECT Śląskie.

więcej

Miejski grunt, czyli śląsko-zagłębiowskie gry z nowoczesnością - porozmawiajmy już w piątek!

Jak tworzyła się nowoczesność od rewolucyjnego wynalazku dyliżansu po szybką kolej, od organizacji poczty po informatyzację? Co w największym stopniu odcisnęło piętno na nas jako społeczeństwie i sposobie, w jaki postrzegamy państwo? Już w piątek 25.06.2021, podczas dyskusji online porozmawiamy nie tylko o historii, ale przede wszystkim o „miejskim gruncie” przyszłości. 

więcej

Jak wyglądała na Śląsku edukacja zdalna w okresie drugiej fali pandemii? Konferencja prasowa już 23 czerwca br.!

Czy oferty szkół zaspokajały potrzeby edukacyjne uczniów oraz czy opinie o jakości kształcenia zmieniły się w związku ze zmianą sposobu pracy szkoły? Czy pusta ściana jest bardziej interesująca od lekcji online? Czy warunki środowiska domowego sprzyjają edukacji zdalnej? Jakich trudności w związku edukacją zdalną doświadczali nauczyciele, uczniowie i rodzice?  Kto, kogo wspierał podczas zajęć zdalnych? Czy uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych brali udział w edukacji zdalnej? Jakie rozwiązania technologiczne były zastosowane podczas edukacji zdalnej? Ponadto czy zmieniły się relacje społeczne między uczestnikami procesu edukacji, a jeśli tak to w jaki sposób?

Jest już najnowszy raport "Edukacja zdalna w województwie śląskim w dobie pandemii SARS-COV-2". Konferencja prasowa odbędzie się we środę 23.06.2021 r. o godzinie 10:00 na kanale Teams. 

więcej

EU Green Week! Następny krok w walce o czyste powietrze! Weź udział w naszym wydarzeniu!

Czym jest unijny plan działania na rzecz osiągnięcia zerowego poziomu emisji zanieczyszczeń wody, powietrza i gleby? Co nasz region zyska z faktu, że Górnośląsko-Zagłębiowka Metropolia zostanie koordynatorem terytorialnym Europejskiego Porozumienia Burmistrzów? Z jakich praktyk warto korzystać?

Już we wtorek 1 czerwca 2021 r. weź udział w wydarzeniu partnerskim w ramach Europejskiego Zielonego Tygodnia, które współorganizujemy z Metropolią GZM: Następny krok w walce o czyste powietrze. 

więcej

Zapobieganie suszy, retencja, adaptacja do zmian klimatu - przed nami druga sesja Akademii Zrównoważonego Rozwoju!

Już 14 maja br. druga sesja w ramach Akademii Zrównoważonego Rozwoju "Pro Silesia". Dla uczestników zaplanowaliśmy 5 sesji tematycznych nt. zapobiegania suszy, retencji i adaptacji do zmian klimatu. Projekt dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 

więcej

Transport bez wykluczeń - sprawiedliwa i zrównoważona mobilność. Porozmawiajmy o tym wspólnie!

Jak tworzyć publiczny transport bez wykluczeń? Czego oczekują mieszkanki i mieszkańcy regionu? Czy transport może poprawiać jakość życia i sprzyjać trosce o środowisko naturalne i klimat? O tym już 17 maja 2021 r. o godz. 17:00 porozmawiamy z  Olgą Gitkiewicz oraz prezydentem Dąbrowy Górniczej - Marcinem Bazylakiem, Kaziemierzem Karolczakiem - przewodniczącym Metropolii GZM oraz wiceprezeską Gliwickiej Rady Rowerowej - Ewą Lutoogniewską. To kolejne wydarzenia w ramach cyklu debat organizowanych przez Stowarzyszenie Biznes - Nauka - Samorząd "Pro Silesia" oraz Górnośląsko-Zagłębiowsko Metrpolię. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy Fundację Pełną Życia. 

 

więcej

Zrównoważona mobilność - miasto, region, Europa. Porozmawiajmy o tym już w najbliższą środę!

Czym jest zrównoważona mobilność? Jak zmieniają się nasze nawyki mobilnościowe? Czy miasta są w stanie nadążyć za zmianami technologicznymi, czy powinny próbować? Co zmieniać a czego lepiej nie ruszać? Czy tramwaj jest lepszy od latającej taksówki?

Razem z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią zapraszamy na kolejną debatę online: "Zrównoważona mobilność - miasto, region, Europa", która odbędzie się już w środę 28 kwietnia o godz. 13:00!

więcej

Zrównoważony rozwój obszarów miejskich w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu

Przed nami pierwsza sesja w ramach Akademii Zrównoważonego Rozwoju.  Uczestnicy wezmą udział w 5 sesjach tematycznych oraz dyskusji moderowanej z ekspertami nt. zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu. Projekt dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 

więcej

Nowy Europejski Bauhaus weź udział w konferencji Komisji Europejskiej!

Jak połączyć sztukę z technologią? Czym jest zrównoważona renowacja? Jak projektować i konstruować uwzględniają dziedzictwo naturalne i kulturę lokalną? To tylko część pytań, na które będzie można usłyszeć odpowiedź, podczas dwudniowej konferencji online Komisji Europejskiej - "Nowy Europejski Bauhaus. Piękny. Zrównoważony. Wspólny", która odbędzie się w dniach 22 i 23 kwietnia br.

więcej

EIT Health dla startupów i przedsiębiorców z obszaru innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej - weź udział w webinarze!

Interesujesz się programami wsparcia dla doktorów, przedstawicieli MŚP i startupów? Chcesz rozwijać swoje innowacyjne pomysły z obszaru medycyny, technologii medycznych, biotechnologii, nauk o życiu  i aktywnego starzenia. Jeśli tak, już dziś zarejestruj się na webinar: "EIT Health dla startupów i przedsiębiorców z obszaru innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej", który odbędzie się już 23 kwietnia br. w godz. 10:00-12:00.

więcej