Europejskie inicjatywy dla miast - dlaczego warto się w nie angażować? Jak kształtuje się przyszłość programu URBACT? Jakie korzyści z udziału w programie widzą przedstawiciele Katowic i Rybnika? Co o strategicznych zamówieniach publicznych mogą powiedzieć przedstawiciele Koszalina? Przedstawiciele miast z naszego regionu mieli okazję porozmawiać z ekspertami 25 czerwca br. podczas wydarzenia organizowanego przez EUROPE DIRECT Śląskie.
Jak tworzyła się nowoczesność od rewolucyjnego wynalazku dyliżansu po szybką kolej, od organizacji poczty po informatyzację? Co w największym stopniu odcisnęło piętno na nas jako społeczeństwie i sposobie, w jaki postrzegamy państwo? Już w piątek 25.06.2021, podczas dyskusji online porozmawiamy nie tylko o historii, ale przede wszystkim o „miejskim gruncie” przyszłości.
Czy oferty szkół zaspokajały potrzeby edukacyjne uczniów oraz czy opinie o jakości kształcenia zmieniły się w związku ze zmianą sposobu pracy szkoły? Czy pusta ściana jest bardziej interesująca od lekcji online? Czy warunki środowiska domowego sprzyjają edukacji zdalnej? Jakich trudności w związku edukacją zdalną doświadczali nauczyciele, uczniowie i rodzice? Kto, kogo wspierał podczas zajęć zdalnych? Czy uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych brali udział w edukacji zdalnej? Jakie rozwiązania technologiczne były zastosowane podczas edukacji zdalnej? Ponadto czy zmieniły się relacje społeczne między uczestnikami procesu edukacji, a jeśli tak to w jaki sposób?
Jest już najnowszy raport "Edukacja zdalna w województwie śląskim w dobie pandemii SARS-COV-2". Konferencja prasowa odbędzie się we środę 23.06.2021 r. o godzinie 10:00 na kanale Teams.
Czym jest unijny plan działania na rzecz osiągnięcia zerowego poziomu emisji zanieczyszczeń wody, powietrza i gleby? Co nasz region zyska z faktu, że Górnośląsko-Zagłębiowka Metropolia zostanie koordynatorem terytorialnym Europejskiego Porozumienia Burmistrzów? Z jakich praktyk warto korzystać?
Już we wtorek 1 czerwca 2021 r. weź udział w wydarzeniu partnerskim w ramach Europejskiego Zielonego Tygodnia, które współorganizujemy z Metropolią GZM: Następny krok w walce o czyste powietrze.
Już 14 maja br. druga sesja w ramach Akademii Zrównoważonego Rozwoju "Pro Silesia". Dla uczestników zaplanowaliśmy 5 sesji tematycznych nt. zapobiegania suszy, retencji i adaptacji do zmian klimatu. Projekt dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Jak tworzyć publiczny transport bez wykluczeń? Czego oczekują mieszkanki i mieszkańcy regionu? Czy transport może poprawiać jakość życia i sprzyjać trosce o środowisko naturalne i klimat? O tym już 17 maja 2021 r. o godz. 17:00 porozmawiamy z Olgą Gitkiewicz oraz prezydentem Dąbrowy Górniczej - Marcinem Bazylakiem, Kaziemierzem Karolczakiem - przewodniczącym Metropolii GZM oraz wiceprezeską Gliwickiej Rady Rowerowej - Ewą Lutoogniewską. To kolejne wydarzenia w ramach cyklu debat organizowanych przez Stowarzyszenie Biznes - Nauka - Samorząd "Pro Silesia" oraz Górnośląsko-Zagłębiowsko Metrpolię. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy Fundację Pełną Życia.
Czym jest zrównoważona mobilność? Jak zmieniają się nasze nawyki mobilnościowe? Czy miasta są w stanie nadążyć za zmianami technologicznymi, czy powinny próbować? Co zmieniać a czego lepiej nie ruszać? Czy tramwaj jest lepszy od latającej taksówki?
Razem z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią zapraszamy na kolejną debatę online: "Zrównoważona mobilność - miasto, region, Europa", która odbędzie się już w środę 28 kwietnia o godz. 13:00!
Przed nami pierwsza sesja w ramach Akademii Zrównoważonego Rozwoju. Uczestnicy wezmą udział w 5 sesjach tematycznych oraz dyskusji moderowanej z ekspertami nt. zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu. Projekt dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Jak połączyć sztukę z technologią? Czym jest zrównoważona renowacja? Jak projektować i konstruować uwzględniają dziedzictwo naturalne i kulturę lokalną? To tylko część pytań, na które będzie można usłyszeć odpowiedź, podczas dwudniowej konferencji online Komisji Europejskiej - "Nowy Europejski Bauhaus. Piękny. Zrównoważony. Wspólny", która odbędzie się w dniach 22 i 23 kwietnia br.
Interesujesz się programami wsparcia dla doktorów, przedstawicieli MŚP i startupów? Chcesz rozwijać swoje innowacyjne pomysły z obszaru medycyny, technologii medycznych, biotechnologii, nauk o życiu i aktywnego starzenia. Jeśli tak, już dziś zarejestruj się na webinar: "EIT Health dla startupów i przedsiębiorców z obszaru innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej", który odbędzie się już 23 kwietnia br. w godz. 10:00-12:00.