EIT Food Challenge Labs – bezpłatne warsztaty z projektowania innowacji rolno-spożywczych

Przyczyń się do rozwoju branży spożywczej! Już dziś zarejestruj się na 2,5-dniowe warsztaty Europejskiego Instytutu Technologii, które odbędą się 23-25 października 2020 r. Ich celem jest zebranie zespołów interdyscyplinarnych, które zmierzą się z wyzwaniam, przed którymi stoi branża spożywcza. Najbardziej wyróżniający się projekt otrzyma 12 tys. zł. Zgłoszenia przyjmowane są do 20 września br. 

Źródło: grafika wydarzenia EIT Food Challenge Lab 2020

Czym jest foodhaton?

Wydarzenie organizowane przez EIT Food – Europejski Instytut Technologii to 2,5-dniowe warsztaty, których celem jest zebranie zespołów interdyscyplinarnych, by rozwiązać kluczowe wyzwania stojące przed branżą spożywczą w perspektywie kolejnych kilku lat.

Jak to będzie wyglądać?

  • Praca zespołowa zadania w zespołach ok. 5 osobowych. Dzięki temu będzie dużo wzajemnej inspiracji. Jeśli nie masz zespołu, Organizatorzy zapewnią Ci dobrą integrację z innymi przed rozpoczęciem działania.
  • Wsparcie ekspertów - na sali będzie wielu bardzo doświadczonych ekspertów z obszaru projektowania innowacji i z branży spożywczej. To da Ci możliwość sprawdzenia swoich pomysłów na każdym etapie ich realizacji.
  • Zespoły interdyscyplinarne - w zespołach połączeni zostaną uczestnicy z różnych obszarów wiedzy i specjalizacji. To daje spojrzenie na pomysły z różnych perspektyw. Spodziewaj się na miejscu osób zainteresowanych zagadnieniami z zakresu inżynierii, psychologii, IT czy marketingu.
  • Sprawdzamy w akcjispodziewaj się szybkiego testowania wypracowanych koncepcji i pomysłów. Zamiast tworzyć długie prezentacje i opisy pomysłów wyjdziesz w teren i sprawdzisz z realnymi użytkownikami jak oceniają wypracowane podejście.
Co zyskasz biorąc udział w wydarzeniu?

Podczas warsztatów poznasz metody i narzędzia projektowania innowacji, odkryjesz trendy biznesowe szczególnie wpływające na branżę spożywczą, a także będziesz miał możliwość skonsultowania swoich pomysłów z ekspertami. Lista ekspertów zostanie przedstawiona w wakacje 2020. 

Do kogo skierowane jest wydarzenie?

Wydarzenie dedykowane jest studentom, absolwentom i młodym specjalistom do 37 roku życia z wiedzą i doświadczeniem w takich obszarach jak: technologia żywności, biotechnologia, rolnictwo, nauki o żywieniu, informatyka, nauki społeczne i kierunki biznesowe – tym, którzy czują, że dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom mogą wypracować kreatywne rozwiązania dla branży spożywczej.

Kiedy i gdzie odbędzie się wydarzenie?

Termin wydarzenia: 23-25 października 2020. 
Miejsce: Warszawa

Jak się zarejestrować?

Należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go do 20 września 2020 r.

Nagrody

Wartość nagrody dla najbardziej wyróżniającego się projektu wynosi ponad 12 tysięcy złotych. 

Kim są Organizatorzy?

EIT Food to Wspólnota Wiedzy i Innowacji (Knowlegde and Innovation Community – KIC) Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT). EIT Food jest konsorcjum 50 partnerów z państw członkowskich Unii Europejskiej i krajów stowarzyszonych, wśród których znajdują się wiodące przedsiębiorstwa, uniwersytety oraz instytuty badawcze obejmujące cały łańcuch wartości sektora żywności. Celem partnerów jest zmiana sposobów produkcji, dystrybucji oraz konsumpcji żywności, przy uwzględnieniu potrzeb i oczekiwań konsumentów. Istotną częścią działalności EIT Food jest również wspieranie przedsiębiorców i start up’ów z branży rolno-spożywczej. W ciągu najbliższych siedmiu lat, partnerzy zainwestują w to przedsięwzięcie łącznie około 1 200 mln euro oraz skorzystają z 400 mln euro finansowania przekazanego przez EIT.

Więcej infromacji:

 

Powrót do listy