Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) rozpoczyna tegoroczną edycję Nagrody dla Społeczeństwa Obywatelskiego za działania w dziedzinie klimatu. Komitet wyróżni do pięciu inicjatyw, które pokazują, jak cenny jest wkład społeczeństwa obywatelskiego w osiągnięcie neutralności klimatycznej. Z udziału w konkursie wyłączone są przedsięwzięcia planowane, lecz których realizacja nie została rozpoczęta przed 30 czerwca 2021 r.
Źródło: Image by Markus Spiske via Pexels
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń do Nagrody dla Społeczeństwa Obywatelskiego za 2021 r. EKES wybrał tym razem temat klimatu, aby nagrodzić najbardziej kreatywne i innowacyjne inicjatywy promujące sprawiedliwe przejście na gospodarkę niskoemisyjną i odporną na zmianę klimatu.
Zgłoszenia mogą składać wszystkie organizacje społeczeństwa obywatelskiego oficjalnie zarejestrowane w Unii Europejskiej, które działają na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym lub europejskim. Również osoby prywatne mieszkające w UE mogą wziąć udział w konkursie. Zgłaszane inicjatywy i projekty muszą być realizowane w UE.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 czerwca 2021 r. o godz. 10.00 (czasu brukselskiego).
Można zgłaszać projekty, które zostały już zrealizowane lub które są w trakcie realizacji. Z udziału w konkursie wyłączone są przedsięwzięcia planowane, lecz których realizacja nie została rozpoczęta przed 30 czerwca 2021 r.
Całkowita kwota 50 tys. euro zostanie przekazana maksymalnie pięciu laureatom. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się prawdopodobnie podczas sesji plenarnej EKES-u w dniach 8–9 grudnia 2021 r w Brukseli, w zależności od sytuacji pandemicznej.
Jako pierwsza instytucja unijna, która oddała głos Grecie Thunberg już na początku światowego ruchu „Piątków dla przyszłości” (strajku klimatycznego), EKES zawsze był entuzjastą oddolnych działań w dziedzinie klimatu.
Komitet stale podkreślał, że do faktycznego przejścia na neutralność klimatyczną potrzebne jest zaangażowanie lokalnych organizacji i pojedynczych obywatelek i obywateli. Razem znacząco wpływają oni na zmianę norm i zachowań, sprawiają, że gospodarka lokalna stanie się bardziej przyjazna środowisku, lub ułatwiają przejście na społeczeństwo o zerowej emisji netto na szczeblu lokalnym lub regionalnym.
W swych pracach EKES nieraz podkreślał, że sukces Europejskiego Zielonego Ładu – w ramach którego UE zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. – zależy od starań i udziału wszystkich podmiotów. Jedna z kluczowych inicjatyw Zielonego Ładu – Europejski Pakt na rzecz Klimatu – musi zachęcać każdego z nas, by zamiast pogłębiać problem, przyczyniał się do znalezienia wspólnego rozwiązania i mógł zmieniać te systemy, które doprowadziły do kryzysu klimatycznego.
EKES przywiązuje również szczególną wagę do angażowania młodych ludzi w działania na rzecz klimatu. W marcu odbyła się doroczna sztandarowa impreza Komitetu „Twoja Europa – Twoje zdanie”, w której uczestniczyli uczniowie szkół średnich ze wszystkich państw członkowskich i krajów kandydujących do UE. W tym roku modelem dla zgromadzenia młodzieży była międzynarodowa konferencja na temat zmiany klimatu (COP) z udziałem wielu wybitnych działaczy w tym zakresie.
Dlatego poświęcając swe najważniejsze wyróżnienie tej ważnej sprawie, EKES pragnie uhonorować i pokazać dotychczasowe wysiłki podmiotów niepaństwowych w dziedzinie klimatu. Celem jest ponadto zachęcanie do realizacji bieżących projektów i inspirowanie kolejnych, i podkreślenie tym samym udziału organizacji społeczeństwa obywatelskiego i osób prywatnych w Europejskim Zielonym Ładzie.
W tym roku EKES przyzna Nagrodę dla Społeczeństwa Obywatelskiego za wybitne projekty i inicjatywy obejmujące co najmniej jedną z następujących kwestii:
Do otrzymania nagrody nie kwalifikują się publikacje literackie lub naukowe dowolnego rodzaju i na dowolnym nośniku, produkty audiowizualne i wszelkiego rodzaju dzieła sztuki.
Pełny opis wymogów oraz formularz wniosku można znaleźć na naszej stronie internetowej http://www.eesc.europa.eu/civilsocietyprize/.
W 2021 r. EKES po raz dwunasty przyzna Nagrodę dla Społeczeństwa Obywatelskiego. Każdego roku wyróżnienie to jest poświęcone innej kwestii o szczególnym znaczeniu dla UE. Dzięki temu docenia się oraz promuje te inicjatywy i dokonania organizacji społeczeństwa obywatelskiego lub pojedynczych osób, które wnoszą istotny wkład we wzmacnianie wspólnych wartości oraz spójności i integracji europejskiej.
W 2020 r. EKES jednorazowo zastąpił swoją Nagrodę dla Społeczeństwa Obywatelskiego Nagrodą za Solidarność Obywatelską poświęconą walce z COVID-19. Dzięki tej nagrodzie EKES uhonorował 23 organizacje społeczeństwa obywatelskiego, osoby fizyczne i prywatne firmy z całej Unii, które na brutalne uderzenie pandemii odpowiedziały wyjątkową solidarnością i odpowiedzialnością obywatelską. W 2019 r. Nagroda dla Społeczeństwa Obywatelskiego propagowała równouprawnienie płci i wzmocnienie pozycji kobiet.
Prosimy, by zachęcali Państwo organizacje społeczeństwa obywatelskiego w swoich krajach lub w ramach Państwa sieci kontaktów do ubiegania się o Nagrodę EKES-u dla Społeczeństwa Obywatelskiego 2021, gdyż pomoże to wyróżnić wartościowe projekty.
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny jest instytucjonalnym organem doradczym powołanym w 1957 r. na mocy traktatu rzymskiego. EKES liczy 329 członków z całej Europy, którzy są powoływani przez Radę UE. Reprezentuje różnorodne środowiska społeczne i gospodarcze zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego. Doradcza funkcja EKES-u umożliwia jego członkom, a zatem i reprezentowanym przez nich organizacjom, uczestniczenie w unijnym procesie decyzyjnym.
Źródło: Komisja Europejska - Przedstawicielstwo w Polsce
Powrót do listy