#EuropeForCulture – Rok 2018 Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego

12/01/2018

Komisja Europejska zadecydowała, że w bieżącym roku będziemy odkrywać i doceniać europejskie dziedzictwo kulturowe, dlatego też 2018 ogłoszony został Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego i upłynie pod hasłem „Nasze dziedzictwo: tu przeszłość spotyka się z przyszłością”. Z tej okazji na terenie całej Europy odbywać się będą wydarzenia kulturalne, edukacyjne i informacyjne, zwiększające świadomość oraz integrując mieszkańców Unii Europejskiej. 

Inauguracja ERDK miała miejsce podczas Europejskiego Forum Kultury, które odbywała się w Mediolanie 7-8 grudnia 2017 r. Komisarz UE ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu – Tibor Navracsics,  oficjalnie inaugurując obchody Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego powiedział, że „Dziedzictwo kulturowe jest nieodzownym elementem europejskiego sposobu życia. Określa, kim jesteśmy i tworzy poczucie przynależności”.

Przez cały rok, na terenie całej Europy odbywać się będą różne działania,  które mają na celu podkreślenie znaczenia dziedzictwa kulturowego dla społeczeństwa, jego wkładu w gospodarkę, rolę w europejskiej dyplomacji kulturalnej  i dialogu międzykulturowym, a także znaczenia zachowania go dla przyszłych pokoleń. Organizując wydarzenie, wpisujące się w założenia ERDK, można ubiegać się o logo Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego. 

Przydatne linki: 

ERDK 2018 - oficjalna polska strona

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego - strona Komisji Europejskiej

 

Powrót do listy