Paneuropa. Solidarni z Ukrainą w Pszczynie!

24/10/2023

Pszczyna stała się tłem europejskiego komiksu. „Paneuropa. Solidarni z Ukrainą" to kolejna edycja komiksu wydawanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Konferencja prasowa przed śląską premierą nowego tomu odbędzie się w środę 25 października 2023 r. o godz. 10:00 w Stajniach Książęcych Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Zapraszamy dziennikarzy i inne zainteresowane osoby.

Kto weźmie udział w konfernecji prasowej?

  • dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie, pan Maciej Kluss;
  • starosta powiatu pszczyńskiego, pani Barbara Bandoła;
  • burmistrz Pszczyny, pan Dariusz Skrobol
  • reprezentujący Przedstawicielstwo Komisji, pan Sebastian Rysz.

Obecna będzie również pani Mirosława Kulczyk, wicedyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pszczynie. Pani dyrektor była zaangażowana w pomoc najmłodszym uchodźczyniom i uchodźcom po ich przyjeździe do Pszczyny i będzie do państwa dyspozycji po briefingu.

Warto wiedzieć

W poprzednich latach komiks „Paneuropa" opowiadał o walce ze smogiem, pandemią COVID-19 oraz o prawach mniejszości i kryzysie migracyjnym. Tematem najnowszego tomu jest solidarność z Ukraińcami, których atak rosyjskiego agresora zmusił do opuszczenia swoich domów. Jednym z miast, w których dzieje się akcja komiksu, jest Pszczyna.

Bohaterowie Paneuropy łączą siły aby stawić czoła zagrożeniu ze wschodu, które próbuje wykorzystać tragedię uchodźców i jeszcze bardziej podzielić Europejczyków - zdradza zarys fabuły jeden ze scenarzystów, Dominik Szcześniak - Historia opisana w komiksie poświęcona jest obywatelom Ukrainy, którzy zmuszeni są opuścić swoją ojczyznę i szukać pomocy w krajach Unii Europejskiej w tym również w Polsce oraz wszystkim, którzy wyciągnęli do nich pomocną dłoń - dodaje. Osoby, które znalazły schronienie w naszym kraju, często uzyskiwały pomoc od instytucji realizujących inwestycje współfinansowane przez fundusze europejskie.

Pomysłodawcą komiksu jest Sebastian Rysz z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Jak podkreśla, komiks ma być nie tylko wciągającą lekturą, ale także wyjaśniać najważniejsze sprawy, którymi żyje Europa – Komiks zawsze dotykał wartości europejskich, takich jak równouprawnienie, szacunek dla prawa, tolerancja, wsparcie dla słabszych czy społeczne współdziałanie.  Fikcyjni bohaterowie komiksu uosabiają                  te wartości, a dodatkowo chcemy podkreślić wysiłki społeczeństwa obywatelskiego na rzecz osób potrzebujących pomocy - uchodźców. Ważnym atutem komiksu jest jego lokalność. Akcja komiksu, jak zwykle w przypadku Paneuropy, rozgrywa się w polskim mieście, w tym roku w Pszczynie. Chcemy osadzać akcję tam gdzie Europejczycy demonstrują w działaniu wagę europejskich wartości, a samorządy sprawność w pomaganiu im w tym poprzez realizację inwestycji współfinansowanych ze środków UE. To, co było dla nas zawsze ważne w odniesieniu do fabuły komiksu – to wprowadzanie do niej postaci inspirowanych lokalnymi podaniami i legendami – stąd w tym roku mamy kilka nowych postaci inspirowanych Śląskiem -tłumaczy Sebastian Rysz.  

W pracach nad powstaniem komiksu uczestniczyli uznani artyści. Autorami scenariusza są Berenika Kołomycka i Dominik Szcześniak. Ilustracje wykonali debiutujący w serii „Paneuropa" Grzegorz Pawlak oraz pracujący przy poprzednich edycjach Robert Służały, Rafał Szłapa, Wojciech Stefaniec i Przemysław Truściński, który nie ukrywa, że jest poruszony tematyką komiksu - Bardzo mocno przeżywam to, co wydarzyło się i nadal dzieje się na Ukrainie, dlatego czuję silną potrzebę tworzenia na ten temat. Nie ograniczam się tylko do działań artystycznych, ale również aktywnie staram się pomagać. Cieszę się, że Polacy mają chęć angażować się w pomoc. Ten komiks jest dedykowany ofiarom wojny oraz wszystkim, okazującym solidarność z narodem Ukraińskim - mówi rysownik.

Do współpracy zaproszono również artystów z Ukrainy. Fragmenty komiksu zostały zilustrowane przez Bohdanę Vitkovską i Darię Bairamovą, a niezwykle efektowną okładkę stworzył Igor Barańko. W komiksie przedstawiono inwestycje, zrealizowane przy wsparciu środków Unii Europejskiej: Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Pszczynie oraz Pokazową Zagrodę Żubrów w zabytkowym parku w Pszczynie.

Co dalej?

Śląska premiera komiksu „Paneuropa. Solidarni z Ukrainą" odbędzie się w dniach 3-5 listopada w ramach Targów Książki w Katowicach. Na stoisku wydawcy pojawią się scenarzyści i rysownicy, którzy będą podpisywać bezpłatne egzemplarze komiksu. Osoby odwiedzające stoisko mogą także liczyć na gadżety opatrzone grafikami wykonanymi przez ilustratorów „Paneuropy" - kubki, koszulki, torby, zakładki i plakaty.               

W sobotę, 4 listopada o godzinie 15 odbędzie się spotkanie autorskie z udziałem twórców, przedstawicieli partnerów komiksu oraz reprezentantów organizacji pozarządowych. Osoby, które nie będą mogły wybrać się na Targi Książki po papierowy egzemplarz komiksu dostępny w języku polskim i ukraińskim, mogą go pobrać w wersji elektronicznej ze strony Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce również w angielskiej wersji językowej.

Partnerami komiksu są m. in.: Miasto Pszczyna, powiat pszczyński, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Fundacja Dom Ukraiński, Fundacja Historia i Kultura oraz Targi Książki w Katowicach.

Więcej informacji:

  • Poznaj komiks
  • Dodatkowych informacji dla mediów udziela Sebastian Rysz z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, tel. 502 591 021
Powrót do listy