Wypełniając zobowiązanie przewodniczącej Ursuli von der Leyen zawarte w orędziu o stanie Unii z 2022 r., Komisja dodaje nowy filar do Europejskiej Unii Zdrowotnej: nowe, kompleksowe podejście do zdrowia psychicznego!
Podejście to jest pierwszym i ważnym krokiem w kierunku zrównania zdrowia psychicznego ze zdrowiem fizycznym oraz zapewnienia nowego, międzysektorowego podejścia do kwestii zdrowia psychicznego. Dzięki 20 inicjatywom przewodnim i 1,23 mld euro ze środków UE z różnych instrumentów finansowych Komisja będzie wspierać państwa członkowskie w stawianiu na pierwszym miejscu ludzi i ich zdrowia psychicznego.
Dzisiejszy komunikat pojawia się w odpowiednim czasie: przed pandemią COVID-19 problemy ze zdrowiem psychicznym już dotykały jedną na sześć osób w UE, a sytuacja pogorszyła się w związku z bezprecedensowymi kryzysami, jakie miały miejsce w ostatnich latach. Koszt braku działań jest znaczny i wynosi 600 mld euro rocznie.
Kwestie związane ze zdrowiem psychicznym: kluczowe elementy w rozwiązywaniu problemów związanych ze zdrowiem psychicznym
W kontekście istotnych zmian technologicznych, środowiskowych i społecznych, które mają wpływ na zdolność ludzi do radzenia sobie z wyzwaniami, działania UE w zakresie zdrowia psychicznego skupią się na trzech zasadach przewodnich:
To kompleksowe podejście dotyczy zdrowia psychicznego we wszystkich obszarach polityki, uznając wieloaspektowe czynniki ryzyka związane ze zdrowiem psychicznym. Zgodnie z tym podejściem konkretne działania obejmą szeroki obszar polityki i będą zawierać wysiłki na rzecz:
Jeszcze przed pandemią COVID-19 problemy ze zdrowiem psychicznym dotykały około 84 mln osób w UE, a od tego czasu liczby te jeszcze wzrosły. Pandemia stanowiła dodatkowe wyzwanie dla zdrowia psychicznego, zwłaszcza wśród ludzi młodych i osób cierpiących na choroby psychiczne. W orędziu o stanie Unii we wrześniu 2022 r. przewodnicząca Ursula von der Leyen wezwała do podjęcia nowej inicjatywy na rzecz zdrowia psychicznego.
Inicjatywa ta jest również odpowiedzią na apele Parlamentu Europejskiego oraz wniosek przedstawiony przez obywateli w ramach Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Koszty niepodejmowania działań na rzecz zdrowia psychicznego są znaczne i według prognoz wzrosną w związku z globalnymi wyzwaniami dotyczącymi zmian społecznych, politycznych i środowiskowych, zwiększoną cyfryzacją, presją gospodarczą i radykalnymi zmianami na rynku pracy. Szacuje się, że całkowite koszty wyzwań związanych ze zdrowiem psychicznym – obejmujące koszty systemów opieki zdrowotnej i programów zabezpieczenia społecznego, a także niższe zatrudnienie i wydajność pracowników – wyniosą ponad 4 proc. PKB we wszystkich państwach UE, co odpowiada ponad 600 mld euro rocznie[1].
Źródło: Komisja Europejska
Powrót do listy