Po co nam edukacja klimatyczna na uniwersytetach?

07/06/2023

W dwunastym odcinku naszego podcastu KIERUNEK EUROPA Marta Zwolińska rozmawia z ekspertkami z naszego zespołu dr Anną Guzy i dr Magdaleną Ochwat o najnowyszch badaniach: "Studenci wobec zmian klimatu". 

O czym rozmawiamy?

Cały świat mówi o zmianach klimatu. Biznes i gospodarka przestawiają się na zielone tory. To wszystko wpływa na kompetencje, jakich będziemy potrzebować w przyszłości. Zmiany odczują i już odczuwają też zwykli ludzie. W końcu zielone strategie dotyczą m.in. tego, czym ogrzewamy nasze domy, jak się przemieszczamy i jak produkujemy jedzenie. Ludzie nauki wiedzą, w jakim stanie jest klimat i środowisko. Pokazują konkretne rozwiązania, dla zapewnienia nam bezpiecznej, zdrowej przyszłości. Tymczasem ogrom wiedzy o klimatycznym "tu i teraz" oraz o perspektywach na przyszłość nie jest systemowo przekazywany. Systemowej edukacji klimatycznej nie ma dziś ani na polskich uczelniach, ani w polskich szkołach. O tym, czego w zakresie edukacji klimatycznej oczekują osoby studenckie mówi najnowsze (i kolejne już w tym temacie) badanie EUROPE DIRECT Śląskie zrealizowane przez dr Magdę Ochwat i dr Annę Guzy z Uniwersytetu Śląskiego. Rozmawiamy o tym, jak młodzi ludzie widzą taką edukację, o potrzebie kompetencji psychologicznych nauczycieli i tym, co uczelnie mogą zyskać włączając edukację klimatyczną w swoje programy.Z całym badaniem można zapoznać się na naszej stronie. 

Gość:

dr Anna Guzy (zespół EUROPE DIRECT Śląskie: edukacja)

pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, językoznawczyni, psycholożka, psychoterapeutka, trenerka technik relaksacyjno-oddechowych oraz emisji głosu. Jest autorką blisko 70 artykułów naukowych oraz współautorką raportów z zakresu edukacji dla klimatu.

Członkini Interdyscyplinarnego Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną UŚ. Współdziała w projekcie „Edukacja humanistyczna V4 dla klimatu. Rozpoznania – dobre praktyki – rekomendacje” (ang. „The V4 Humanities Education for the Climate. Diagnoses – Best Practices – Recommendations” [HEC]), finansowanego w ramach Funduszy Wyszehradzkich.

dr Magdalena Ochwat (Zespół EUROPE DIRECT Śląskie: badania i edukacja)

pracownik naukowo-dydaktyczny UŚ. Naukowo zajmuje się tematem edukacji, szkoły, wielkokulturowosci, społecznej odpowiedzilnosci uniwersytetów i katastrofy klimatycznej.Jest autorką blisko 50 artykułów naukowych, książki i prowadzi czasopismo naukowe.

Posiada doświadczenie projektowe. W zeszłym roku wraz z zespołem pozyskała środki na realizację projektu „Edukacja humanistyczna V4 dla klimatu. Rozpoznania – dobre praktyki – rekomendacje” (ang. „The V4 Humanities Education for the Climate. Diagnoses – Best Practices – Recommendations” [HEC]) realizowanego od 1 października 2020 roku w ramach Funduszy Wyszehradzkich.

Prowadzenie:

Marta Zwolińska – socjolożka, edukatorka klimatyczna, autorka bloga www.pocotoeko.pl

Wydawca:

EUROPE DIRECT Śląskie, punkt informacyjny Komisji Europejskiej w województwie śląskim.

 

Powrót do listy