Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje wstępne porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę w sprawie nowego rozporządzenia mającego na celu ochronę własności intelektualnej w odniesieniu do produktów rzemieślniczych i przemysłowych, które swoją oryginalność i autentyczność zawdzięczają tradycyjnym umiejętnościom unikalnym dla regionów, z których produkty te pochodzą.
Ramy będące przedmiotem porozumienia obejmą produkty takie jak: szkło, tekstylia, porcelana, sztućce, ceramika, zegary z kukułką, instrumenty muzyczne i meble. Produkty, które będą mogły korzystać z tego nowego systemu ochrony oznaczeń geograficznych, to przykładowo: szkło z Murano, tweed Donegal, porcelana z Limoges, sztućce Solingen, cuchillos de Albacete, ceramika z Bolesławca itp. Chociaż produkty te cieszą się unijną, a czasem światową renomą i pozycją, ich producenci nie mogli dotychczas skorzystać z unijnego systemu uznawania i ochrony pochodzenia produktów łączącego renomę tych produktów z ich jakością.
Nowe rozporządzenie umożliwi unijnym producentom ochronę produktów rzemieślniczych i przemysłowych oraz ich tradycyjnej wiedzy fachowej w Europie i poza nią, w tym w internecie. Rozporządzenie to ułatwi konsumentom rozpoznawanie tych produktów wysokiej jakości i dokonywanie bardziej świadomych wyborów. Ułatwi ono również promowanie możliwości rozwoju zawodowego oraz tworzenie i utrzymanie miejsc pracy w europejskich regionach, przyczyniając się do ich rozwoju gospodarczego. Rozporządzenie sprawi również, że tradycyjne wyroby rzemieślnicze i przemysłowe będą wreszcie traktowane na równi z produktami chronionymi przez oznaczenia geograficzne istniejące już w sektorze rolnictwa.
Nowe rozporządzenie UE w sprawie oznaczeń geograficznych produktów rzemieślniczych i przemysłowych:
Wstępne porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski, Radę i Komisję musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę.
Wstępne porozumienie polityczne jest następstwem wniosku Komisji dotyczącego nowego rozporządzenia UE w sprawie oznaczeń geograficznych, który przyjęto 13 kwietnia 2022 r. Realizując przyjęty w listopadzie 2020 r. plan działania dotyczący własności intelektualnej, Komisja zapowiedziała, że rozważy możliwość stworzenia systemu unijnej ochrony oznaczeń geograficznych dla wyrobów rzemieślniczych i przemysłowych. To nowe rozporządzenie jest również wynikiem apeli producentów, władz regionalnych, Parlamentu Europejskiego i Komitetu Regionów, w których wielokrotnie zwracano się do Komisji o stworzenie ram regulacyjnych służących ochronie wyrobów rzemieślniczych i przemysłowych. W listopadzie 2019 r. kolejny impuls stanowiło przystąpienie UE do Aktu genewskiego Porozumienia lizbońskiego w sprawie nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych – międzynarodowej umowy, którą zarządza Światowa Organizacja Własności Intelektualnej.
Obecnie prawo Unii chroni oznaczenia geograficzne produktów rolnych, spożywczych i win. Nowe rozporządzenie stworzy uzupełniający system ochrony mający na celu zapewnienie wysokiego poziomu ochrony własności intelektualnej, lepsze informowanie konsumentów i wspieranie ożywienia gospodarczego. Nowy system zapewni taki sam poziom ochrony, uwzględniając jednocześnie odmienny charakter wyrobów rzemieślniczych i przemysłowych. System ten wejdzie w życie w 2025 r.
Źródło: Komisja Europejska
Powrót do listy