Już w maju! W Katowicach staniemy przeciw depresji!

28/04/2023

23 maja br., w Pałacu Młodzieży w Katowicach, odbędzie się konferencja "Śląsk i Zagłębie przeciw depresji", podczas której przedstawiciele członków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podpiszą deklarację wspierania działań na rzecz przeciwdziałania depresji. 

CO?

Celem konferencji jest wspieranie działań na rzecz przeciwdziałania depresji, zwiększenie zrozumienia i wiedzy na temat zdrowia psychicznego w naszych społecznościach, szkołach, miejscach pracy i w domu. Wydarzenie skierowane jest do przedstawicieli samorządów, lekarzy pierwszego kontaktu, psychologów, dyrektorów szkół, pedagogów, ale też do organizacji pozarządowych oraz społeczności lokalnych, które są gotowe do zaangażowania się w nieformalne lokalne alianse do walki z depresją.

W ramach konferencji odbędą się dwa panele dyskusyjne:

I panel - "Zdrowie psychiczne w szkole i poza nią" - depresja coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. Uczestnicy panelu będą rozmawiać o roli szkoły w tworzeniu miejsca sprzyjającego profilaktyce, rozpoznawaniu oraz leczeniu depresji

II panel - "System czy środowisko - gdzie jest miejsce zdrowia psychicznego?" - osoby dotknięte chorobą powinny mieć, w sytuacji kryzysu, możliwość podjęcia bardzo szybkiej interwencji i leczenia blisko domu. O tym czy to już działa i jakiej jest jakości będą rozmawiać osoby z doświadczeniem depresji i praktycy działający na rzecz promocji zdrowia psychicznego, psychiatrii środowiskowej i wsparcia lokalnych społeczności.

Ważnym przekazem konferencji jest to, że depresja możne dotknąć każdego, ma wiele twarzy i jest prawdziwą chorobą, którą można leczyć. Na całym świecie zmaga się z nią coraz więcej ludzi. W samej tylko Europie, co roku około 40 mln ludzi cierpi na depresję. W Unii Europejskiej około 48 tys. osób rocznie umiera śmiercią samobójczą, z czego ponad  połowa z nich cierpiała na depresję. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w Polsce aż 1,5 mln. osób walczy z depresją.

KTO?

Organizatorzy:

  • Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
  • Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce

Współorganizatorzy:

  • Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce (WHO)
  • Alians Przeciw Depresji

Partnerzy:

  • Urząd Miasta Katowice
  • Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

GDZIE?

Pałac Młodzieży w Katowicach
(ul. Mikołowska 26, Katowice)

KIEDY?

23 maja 2023 r.
godz. 10:00-14:00

DLA KOGO?

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji wszystkich, dla których ważny jest rozwój systemowych i środowiskowych rozwiązań przeciwdziałających depresji i wspierających osoby dotknięte tą chorobą.

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?

Rejestracja online do 16 maja 2023 r. lub do wyczerpania miejsc.

Zarejestruj się!

Powrót do listy