#DiscoverEU: Zdobądź bezpłatne bilety po Europie!

15/03/2023

Masz 18 lat i legalnie mieszkasz w państwie członkowskim UE lub państwie trzecim stowarzyszonym z programem Erasmus+? Weź udział w konkursie, w którym nagrodą jest podróż po Europie! DiscoverEU jest teraz częścią grupy programów Erasmus+! Komisja Europejska otwiera dziś wiosenną rundę zgłoszeń do DiscoverEU, w której 35 tys. młodych ludzi otrzyma bezpłatny bilet kolejowy umożliwiający im odkrywanie Europy.

CO?

DiscoverEU to działanie w ramach programu Erasmus+, dzięki któremu młodzi ludzie mogą odbyć podróż po Europie, zdobywając przy tym nowe doświadczenia. Ta podróż, głównie koleją (z wyjątkiem niektórych fragmentów tras, które mieszkańcy wysp lub odległych regionów UE mogą pokonać innymi środkami transportu), to doskonała okazja, by podziwiać piękne krajobrazy i różnorodność miast i miasteczek Europy. Kandydaci mogą przesyłać zgłoszenia w dwóch rundach odbywających się co roku. Laureaci otrzymają od UE bilety na podróż.

W programie mogą uczestniczyć osiemnastolatkowie legalnie zamieszkujący w jednym z krajów Unii Europejskiej lub w jednym z państw trzecich stowarzyszonych z programem Erasmus+, czyli na Islandii, w Liechtensteinie, Macedonii Północnej, Norwegii, Serbii i Turcji. DiscoverEU to możliwość przeżycia niezapomnianej przygody, podczas której poznasz różnorodność Europy, jej bogactwo kulturowe i historię. Będzie to również okazja do zawarcia znajomości z mieszkańcami całego kontynentu! DiscoverEU to także sposobność do rozwijania umiejętności życiowych, które przydadzą się w przyszłości, takich jak niezależność, pewność siebie i otwartość na inne kultury.  

Laureaci otrzymają europejską kartę młodzieżową DiscoverEU, która uprawnia do zniżek na wstęp do obiektów turystycznych i sportowych oraz przy płaceniu za kursy i warsztaty, przejazdy transportem lokalnym, zakwaterowanie, wyżywienie itp.

KIEDY?

  • 29 marca 2023 r. -koniec naboru
  • Laureaci będą mogli odbyć podróż trwającą co najmniej 1 dzień i najwyżej 30 dni w okresie od 15 czerwca 2023 r. do 30 września 2024 r. 

KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ?

DiscoverEU to konkurs otwarty wyłącznie dla młodych ludzi, którzy mają ukończone 18 lat. Do uczestnictwa w konkursie kwalifikują się zatem młodzi ludzie urodzeni w okresie od 1 lipca 2004 r. (włącznie) do 30 czerwca 2005 r. (włącznie). 

DiscoverEU jest obecnie częścią programu Erasmus+ (2021–2027). Dlatego osoby legalnie przebywające* w państwach członkowskich UE i państwach trzecich stowarzyszonych z programem Erasmus+ mogą wziąć udział w konkursie. Mogą w nim także uczestniczyć osoby zamieszkujące legalnie w krajach i terytoriach zamorskich UE, o ile posiadają obywatelstwo jednego z 27 państw członkowskich UE. Poniżej przedstawiamy szczegółową listę:

  • 27 krajów UE: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, w tym najbardziej oddalone regiony UE: Gujana Francuska, Gwadelupa, Martynika, Reunion, Majotta, Saint-Martin, Azory, Madera i Wyspy Kanaryjskie
  • członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) będący również członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG): Islandia, Liechtenstein, Norwegia
  • kraje przystępujące, kraje kandydujące i potencjalne kraje kandydujące: Macedonia Północna, Serbia i Turcja
  • kraje i terytoria zamorskie stowarzyszone z Unią Europejską: Aruba, Bonaire, Curação, Polinezja Francuska, Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne, Grenlandia, Nowa Kaledonia, Saba, Saint Barthélemy, Sint Eustatius, Sint Maarten, Saint-Pierre i Miquelon, wyspy Wallis i Futuna.

Zgłoszenia należy składać za pośrednictwem Europejskiego Portalu Młodzieżowego w okresie od 15 marca 2023 r., godz. 12.00 (w południe) czasu obowiązującego w Brukseli, do 29 marca 2023 r., godz. 12.00 (w południe) czasu obowiązującego w Brukseli. 

* Więcej informacji można znaleźć w regulaminie konkursu „2. Kryteria kwalifikowalności”

Nie masz jeszcze 18 lat? Nic straconego! Organizujemy dwie rundy w roku, jesienią i wiosną.

DLACZEGO TYLKO 18-LATKOWIE?

Parlament Europejski, nadając kształt temu działaniu, postanowił skoncentrować się na osobach kończących 18 lat, gdyż wiek ten postrzegany jest na ogół jako moment wkroczenia w dorosłość, otwierający również możliwości aktywnego korzystania z praw przysługujących z racji obywatelstwa w Unii Europejskiej.

JAKIE SĄ OCZEKIWANIA WOBEC LAUREATÓW?

Komisja Europejska chciałaby, aby młodzi podróżnicy opowiedzieli o swoich doświadczeniach i przygodach. Dlatego też wszyscy laureaci stają się ambasadorami DiscoverEU. Zachęcamy ich do udostępnienia swoich relacji z podróży w serwisach społecznościowych takich jak Instagram, Facebook i Twitter lub przygotowania prezentacji w swojej szkole bądź dla społeczności lokalnej. Mogą oni również dołączyć do oficjalnej grupy #DiscoverEU na Facebooku.

JAK?

Kandydaci mogą przesyłać swoje zgłoszenia do udziału w obecnej rundzie zgłoszeń DiscoverEU za pośrednictwem specjalnego internetowego formularza zgłoszeniowego dostępnego na Europejskim Portalu Młodzieżowym. Zgłoszenia nadesłane przed rozpoczęciem okresu przyjmowania zgłoszeń wskazanego w pkt 1 lub po jego zakończeniu nie będą przyjmowane.

Następnie należy rozwiązać kwiz i odpowiedzieć na pytanie dodatkowe (nie dotyczy to kandydatów zgłaszających się jako członkowie grupy).

Pamiętaj, że jeśli jesteś osobą niepełnosprawną lub masz problemy zdrowotne, które mogą utrudnić podróżowanie, otrzymasz pomoc i wsparcie umożliwiające Ci udział w działaniu. Więcej informacji znajdziesz w pytaniu C.13 na stronie z najczęściej zadawanymi pytaniami.

Źródło: Komisja Europejska

Powrót do listy