Debata o stanie UE - gdzie oglądać i jak się zaangażować?

14/09/2020

Już w najbliższą środę orędzie o stanie Unii Europejskiej w 2020 r. Co roku we wrześniu przewodniczący Komisji Europejskiej wygłasza przed Parlamentem Europejskim orędzie, w którym podsumowuje osiągnięcia minionego roku i przedstawia priorytety na nadchodzący rok. Orędzie rozpocznie się 16 września o godz. 09:00. Transmisja na żywo z tłumaczeniem na język polski będzie dostępna online.

Źródło: aktualność Komisja Europejska

Czym jest debata o stanie Unii Europejskiej?

Debata o stanie Unii Europejskiej odbywa się we wrześniu każdego roku. Przewodnicząca lub Przewodniczący Komisji Europejskiej wygłasza w Parlamencie Europejskim orędzie oraz omawia z europosłami działania KE w ostatnim roku, plany na przyszły rok i wizję przyszłości. Tegoroczne orędzie jest pierwszym, które wygłosi Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Jest to okazja do zademonstrowania odpowiedzialności Komisji przed demokratycznie wybranymi przedstawicielami obywateli UE - posłami do Parlamentu Europejskiego, jedynej instytucji UE wybieranej w wyborach bezpośrednich.


Dlaczego debata o stanie UE 2020 jest ważna?

W tym roku UE walczy z pandemią COVID-19 i pracuje nad ożywieniem osłabionej kryzysem gospodarki. Orędzie i debata są przeglądem tego, co się sprawdziło, a co należy poprawić, a także okazją do omówienia planów UE na przyszłość. Odbywają się też w momencie, gdy instytucje UE negocjują następny wieloletni budżet, który ukształtuje Unię na wiele lat.

Zapoznaj się z podsumowaniem pierwszego roku Komisji Ursuli von der Leyen. 


Gdzie oglądać debatę i jak wziąć udział w dyskusji

Orędzie rozpocznie się 16 września o godz. 09:00. Transmisja na żywo z tłumaczeniem na język polski będzie dostępna m.in. na:

Parlament i Komisja Europejska będą również transmitować to wydarzenie na Facebooku (po angielsku). 

Dołącz do dyskusji na mediach społecznościowych - za pomocą hasztagów #SOTEU, #StrongerTogetherEU lub #SilniejsiWspolnieUE możesz zadawać pytania i wyrazić swoje zdanie na  kontach PE na TwitterzeLinkedInie czy Instagramie

Zdjęcia i filmiki znajdziesz w centrum multimedialnym Parlamentu. 

Jeśli ciekawi Cię, co posłowie do PE mówią na temat debaty na swoich mediach społecznościowych, wejdź na EP Newshub, gdzie znajdziesz wszystkie kanały w jednym miejscu.

Weź udział w wydarzeniach towarzyszących

Lokalne biura Parlamentu w całej UE organizują wydarzenia z okazji debaty - więcej informacji znajdziesz na stronach biur Parlamentu w Warszawie i we Wrocławiu

Przed debatą, 15 września w godzinach 16:00-18:00 zapraszamy na spotkanie z wiodącymi posłami do PE na temat stanu Unii Europejskiej. Wydarzenie będzie można obejrzeć na stronie internetowej oraz na  koncie na Twitterze; będzie dostępne tłumaczenie na polski.

Naczelne cele Komisji

Priorytety ustalone na początku kadencji pozostają aktualne w kontekście dzisiejszych problemów. Komisja będzie nadal z pełną determinacją realizować swoje inicjatywy przewodnie – Europejski Zielony Ład i strategię cyfrową – gdyż mają one kluczowe znaczenie dla ożywienia europejskiej gospodarki i budowania bardziej odpornej, zrównoważonej, sprawiedliwej i dostatniej Europy.

Europa musi przewodzić transformacji naszego świata w zdrową planetę i nowy świat cyfrowy. Możemy jednak to osiągnąć jedynie poprzez zbliżenie ludzi i dostosowanie naszej – jedynej w swoim rodzaju – społecznej gospodarki rynkowej do dzisiejszych nowych ambicji. Oznacza to jak najlepsze wykorzystanie wszystkich naszych mocnych stron i potencjału oraz skupienie się na równości i stwarzaniu szans dla wszystkich, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, niezależnie od tego, czy pochodzą ze wschodu, zachodu, południa czy północy, niezależnie od tego, czy są to osoby młode, czy starsze. Europa będzie nadal mierzyć wyżej na gruncie lokalnym, tak aby przewodzić na świecie.

Źródła: Komisja Europejska, Parlament Europejski

Powrót do listy