Porozmawiajmy o wyzwaniach i szansach Zielonych Zamówień Publiczny!

10/09/2020

Czy wiecie, że wartość europejskiego rynku zamówień publicznych szacuje się rocznie na 2 bln euro? W Polsce wartość zamówień publicznych w 2019 roku wyniosła 198,9 mld złotych, czyniąc zamówienia publiczne kluczowym instrumentem osiągania celów publicznych, w tym efektów prośrodowiskowych. Dotychczasowa praktyka wskazuje jednak na bardzo niskie wykorzystywanie tzw. Zielonych zamówień publicznych. W 2019 roku było to zaledwie 1,02% wydatkowanych środków. Nowy Europejski Zielony Ład wraz z Funduszem Sprawiedliwej Transformacji stanowią kolejne wyzwania ale i szanse dla krajowych zamawiających do promocji tzw ,,zielonych’’ rozwiązań.

Dlatego już dziś zarejestruj się i weź udział w webinarium na temat wyzwań i szans jakie stoją przed zamówieniami publicznymi w kontekście Nowego Europejskiego Zielonego Ładu oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, które organizujemy 30.09.2020 r. Rejestracja potrwa do 29.09.2020 r. 

Co?

Webinarium: Current Challenges and Opportunities for Green Public Procurement.

Globalne wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi opisane w Porozumieniu paryskim wpływają na różne aspekty polityk publicznych na całym świecie. To prowadzi nas do obserwacji Nowego Zielonego Ładu kandydata na prezydenta USA Joe Bidena oraz w Europie, gdzie na przykład Nowa Strategia Przemysłowa dla Europy wzywa do wspierania i wdrażania ekologicznych aspektów w zamówieniach publicznych. Również Nowy Europejski Zielony Ład i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji powinny mieć znaczący wpływ na rynek i regulacje dotyczące zamówień publicznych.

Chociaż zielone zamówienia publiczne (GPP) są nadal nieobowiązkowym instrumentem prawnym, Komisja Europejska wybrała to rozwiązanie jako skuteczny środek w wysiłkach UE na rzecz stworzenia bardziej zasobooszczędnej gospodarki. GPP mogą pomóc stymulować masę krytyczną popytu na bardziej zrównoważone towary i usługi, które w innym przypadku trudno byłoby wprowadzić na rynek.

Nowe inicjatywy europejskie są ważne nie tylko dla europejskich władz publicznych i wykonawców, ale także dla amerykańskich przedsiębiorstw zainteresowanych współpracą transatlantycką.

90-minutowe, bezpłatne webinarium odbędzie się w języku angielskim. 

Kto jest organizatorem?
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Stowarzyszenie ,,Pro Silesia’’
  • Uniwersytet Jerzego Waszyngtona w Waszyngtonie
Kiedy i gdzie?
  • 30.09.2020 r. godz. 15:00
  • platforma zoom
Jacy eksperci wezmą udział?

W webinarium wezmą udział eksperci w dziedzinie prawa i polityk publicznych w zakresie zmian klimatu, energetyki oraz zamówień publicznych: prof. Jerzy Buzek, prof. Alexandra Harrington, dr Wojciech Hartung, adwokatki Katarzyna Kuźma oraz Magdalena Stryja. Spotkanie poprowadzi dr hab. prof. UŚ Michał Kania.

Jak się zarejestrować?

Do 29.09.2020 r. należy uzupełnić formularz zgłoszeniowy online

Więcej informacji: 
Powrót do listy