Śląsk w samym sercu Europy

31/01/2019

W Brukseli znowu zrobi się głośno na temat Województwa Śląskiego. Organizacja jednej z najważniejszych sesji w ramach Europejskich Dni Przemysłu, przekazanie prezydencji Domu Polski Południowej w Brukseli, intensywna promocja potencjału regionalnego, a to wszystko już 5 i 6 lutego br. w Brukseli. 

 

Dzięki wygranej aplikacji Stowarzyszenia Biznes – Nauka – Samorząd „Pro Silesia” w konkursie Komisji Europejskiej na najciekawszą sesję tematyczną, Województwo Śląskie będzie gospodarzem jednego z najważniejszych paneli w ramach Europejskich Dni Przemysłu. O regionalnych transformacjach przemysłowych w nowym budżecie UE i ich wpływie na europejską gospodarkę będzie można porozmawiać już 5 lutego w Centrum Konferencyjnym The Egg. 

Natomiast 6 lutego w kinie „Cinema Galeries”, zlokalizowanym w najbardziej prestiżowym miejscu na mapie Brukseli, Królewskim Pasażu Św. Huberta, odbędzie się uroczyste przekazanie prezydencji Domu Polski Południowej w Brukseli. Zgodnie z tradycją przekazanie koordynacji następuje pomiędzy Marszałkami województwa kończącego i rozpoczynającego roczną prezydencję. Śląsk po intensywnym i efektywnym roku pracy na rzecz budowania silnej pozycji makoregionu Polski Południowej oddaje prezydencję Małopolsce. Wydarzenie otworzy prof. Wiesław Banyś, Prezes Stowarzyszenia 

Biznes-Nauka-Samorząd „Pro Silesia”, które od listopada 2017 r. sprawuje funkcję Biura Regionalnego Województwa Śląskiego w Brukseli, jak mówi Jedną z naszych inteligentnych specjalizacji jest medycyna, dlatego zdecydowaliśmy się pokazać naszym zagranicznym gościom, że mamy świetnych badaczy, wizjonerów i pionierów, a przykładem tego może być pierwszy przeszczep serca dokonany w Zabrzu przez  prof. Zbigniewa Religę, o którym opowiada film „Bogowie”, a który zaprezentujemy po raz pierwszy w Brukseli.

 

W wydarzeniu udział weźmie prof. Andrzej Bochenek, biorący udział w pierwszych transplantacjach u boku prof. Religi, współzałożyciel sieci klinik American Heart of Poland.  Swoją obecność potwierdzili Marszałkowie z Małopolski, Opola oraz Śląska. Nie zabraknie również przedstawicieli polskich i europejskich instytucji mających swoje przedstawicielstwa a Brukseli, w tym Ambasady RP, Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE, Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, a także Europejskiego Komitetu Regionów.

W wydarzeniu udział wezmą również Radni Województwa Śląskiego, którzy spotkają się z przedstawicielami instytucji unijnych oraz wezmą udział w EU Industry Days.

Dzięki przedstawicielstwom w Brukseli regiony mogą mieć realny wpływ na kształtowanie polityki europejskiej. Będąc na miejscu mają dostęp do najnowszych informacji, budują markę regionu, dbają o jego rozpoznawalność. By podnieść pozycję naszych regionów i zwiększyć możliwości ich dynamicznego rozwoju Marszałkowie Małopolski, Opola i Śląska podjęli decyzję o utworzeniu Domu Polski Południowej w Brukseli. W ramach współdziałania między regionami wybrane zostały trzy obszary priorytetowe dla wszystkich partnerów. Demografia, energetyka i energia oraz innowacje stanowią bazę do podejmowanych i realizowanych działań dając dodatkowy impuls do rozwoju południowych regionów Polski pod kątem gospodarczym, kulturowym i inwestycyjnym. Więcej informacji na stronie Domu Polski Południowej. 

Więcej informacji:

Karolina Dutkiewicz-García
Główna Specjalistka ds. UE
Stowarzyszenie Biznes – Nauka – Samorząd „Pro Silesia”
tel: +48 881 378 037
mail: kdutkiewiczgarcia@prosilesia.pl

Relacja na bieżąco w trakcie wydarzeń będzie pojawiać się na Twitterze @ProSilesia oraz Facebooku Stowarzyszenia. Zdjęcia oraz filmy z wydarzeń będą dostępne na naszej stronnie.

Więcej informacji nt. sesji panelowej w ramach EU Industry Day.

Powrót do listy