Aktualności

02/06/2020

Kwiatowa rewolucja na chodnikach - europejskie miasta kończą z betonem!

W czasach, gdy w Polsce trwa moda na betonowanie rynków miejskich, czy skwerków, docierają do nas informacje o kwiatowych rewolucjach, jakie toczą się w europejskich stolicach. Rotterdam zachęca swoich mieszkańców do wykopywania betonowych płyt w chodnikach, by w ich miejscach tworzyć mini ogródki przy murach kamienic. Natomiast Wiedeń zrywa asfalt i beton, a w ich miejscu sadzi drzewa - wszystko po to, żeby zniwelować tzw. wyspy ciepła. 

więcej
20/05/2020

Zamówienia publiczne w dobie pandemii COVID-19. Globalne doświadczenia, wyzwania, przyszłość - SmartSilesia już 5 czerwca!

Czy koronawirus wpływa również na zagraniczne praktyki w zamówieniach publicznych? Jak z nową sytuacją radzą sobie za granicą? Czego obecna sytuacja powinna nas nauczyć i jakie wnioski powinniśmy z niej wyciągnąć? O tym wszystkim porozmawiamy już 5 czerwca 2020 r. z Profesorem Christopherem Yukinsem z George Washington University. Zapisy obowiązują do 3 czerwca br.

więcej
02/06/2020

Niemcy otwierają nową elektrownię węglową

W sobotę (30 maja), w Niemczech produkcję zaczęła nowa elektrownia węglowa Datteln 4 w Nadrenii Północnej-Westfalii. Elektrownię otwarto mimo negatywnej opinii rządowej komisji ekspertów oraz planu odejścia Niemiec od energetyki węglowej do 2038 roku.

więcej
01/06/2020

Wsparcie ekologicznych inwestycji - propozycja nowego instrumentu inwestycyjnego

Komisja Europejska przedstawia wniosek dotyczący instrumentu pożyczkowego na rzecz sektora publicznego w ramach mechanizmu sprawiedliwej transformacji. Instrument będzie wdrażany we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i będzie wspierał inwestycje publiczne, które służą przejściu na gospodarkę neutralną dla klimatu. Korzystać z niego będą regiony, których gospodarka opiera się na węglu i technologiach wysokoemisyjnych. Instrument będzie obejmował 1,5 mld euro w formie dotacji z budżetu UE oraz maksymalnie 10 mld euro w formie pożyczek Europejskiego Banku Inwestycyjnego ze źródeł własnych. Pozwoli to na realizację inwestycji o wartości 25–30 mld euro, które pomogą regionom najbardziej dotkniętym skutkami przejścia na gospodarkę neutralną dla klimatu, zwłaszcza tym o ograniczonej zdolności do radzenia sobie z kosztami takiej transformacji.

więcej
01/06/2020

Europa apeluje do Trumpa, aby zmienił zdanie ws. WHO. Trump chce zmieniać G7

Unia Europejska, tak jak część jej państw członkowskich, zaapelowała do prezydenta USA, aby przemyślał jeszcze decyzję o wycofaniu się jego kraju z udziału w działaniach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Tymczasem Trump mówi teraz o zmianach w G7.

więcej
29/05/2020

Uruchomienie nowej kampanii przy wsparciu organizacji Global Citizen

Komisja Europejska poinformowała o kolejnych działaniach podejmowanych na szczeblu międzynarodowym w ramach globalnej reakcji na pandemię koronawirusa – inicjatywy na rzecz powszechnego dostępu do niedrogich szczepionek, metod leczenia i badań pod kątem koronawirusa. Maraton deklaracji, który rozpoczął się 4 maja, będzie teraz okazją do rozpoczęcia nowej kampanii, której pomysłodawcą jest organizacja rzecznictwa Global Citizen, pod hasłem „Globalny cel: zjednoczeni z myślą o przyszłości”. Jej zwieńczeniem będzie światowy szczyt darczyńców, który odbędzie się w sobotę 27 czerwca.

więcej
28/05/2020

Sprawozdanie z osiągnięć w zakresie badań i innowacji: aby Europa mogła stać się liderem zielonej i cyfrowej transformacji

Komisja Europejska opublikowała najnowsze sprawozdanie dotyczące wyników UE w dziedzinie nauki, badań i innowacji. Przeanalizowano w nim europejskie osiągnięcia na tle całego świata. W sprawozdaniu zaznaczono, że badania naukowe i innowacje powinny stanowić wsparcie w rozwoju przedsiębiorstw, regionów i państw w sposób zrównoważony i sprzyjający włączeniu społecznemu. Wzmacnianie systemów innowacji nie może pozostawiać nikogo w tyle, szczególnie w regionach słabiej rozwiniętych. Podkreślono także wagę zapewnienia Europejczykom odpowiednich umiejętności potrzebnych w dobie rewolucji technologicznej, a także istotną rolę polityki w dziedzinie badań i innowacji w zwiększaniu wydajności przedsiębiorstw, dzięki czemu miejsca pracy i wartość ekonomiczna tworzone są w zrównoważony sposób. W tegorocznej edycji tego sprawozdania, sporządzanego co dwa lata, przedstawiono 11 zaleceń dotyczących polityki w interesie ludzi, Ziemi i naszego wspólnego dobrobytu.

więcej
28/05/2020

Decydujący moment dla Europy: Naprawa i przygotowanie na następną generację

Komisja Europejska przedstawiła dziś wniosek w sprawie kompleksowego planu odbudowy. Aby proces tej odbudowy przebiegał w sposób zrównoważony, równy, solidarny i sprawiedliwy we wszystkich państwach członkowskich, Komisja Europejska proponuje utworzenie nowego narzędzia służącego odbudowie Next Generation EU, wbudowanego w skuteczny, nowoczesny i odnowiony długoterminowy budżet UE. Komisja przedstawiła również dostosowany program prac na 2020 r., nadając priorytet działaniom niezbędnym do przyspieszenia odbudowy i odporności Europy.

więcej
27/05/2020

Francja ratuje branżę motoryzacyjną i stawia na samochody elektryczne

Francja chce stać się największym w Europie producentem samochodów elektrycznych. Emmanuel Macron zaprezentował plan wsparcia dla branży motoryzacyjnej.

więcej
27/05/2020

Pandemia uderzyła w unijnych tłumaczy. Europosłowie muszą mówić po angielsku

Pandemia koronawirusa drastycznie zmniejszyła liczbę ustnych tłumaczeń w Brukseli. Wiele umów z tłumaczami zewnętrznymi zostało anulowanych, a eurodeputowani i inni unijni urzędnicy mają problemy z komunikacją.

więcej