Aktualności

26/03/2020

Godzina dla Ziemi tym razem cyfrowo - nigdy nie było lepiej!

Już w sobotę 28 marca br. o godz. 20:30 pomóż naszej Planecie! Godzina dla Ziemi to akcja rozpoczęta przez WWF i partnerów, jako symboliczne wydarzenie w Sydney w 2007 roku, jest obecnie jednym z największych na świecie ruchów oddolnych dla środowiska, angażujących miliony ludzi w ponad 180 krajach i regionach. Stał się katalizatorem pozytywnego wpływu na środowisko, powodując poważne zmiany legislacyjne poprzez wykorzystanie siły ludzi. Rzuć światło na naturę - świat patrzy!

więcej
26/03/2020

Jaka jest nasza Europa? Dowiecie się słuchając nowego podcastu stworzonego na 30-lecie programu Interreg!

"Zjednoczona w różnorodności" to oficjalne motto Unii Europejskiej, która zrzesza 27 państw. Ale w jaki sposób kultywować naszą jedność i zdjenoczenie, jeśli nasze regiony reprezentują tak różnorodne kultury, języki oraz dziedzictwa? Na to pytanie będzie można znaleźć odpowiedź w najnowszym podkaście opracowanym przez Interact z okazji 30-lecia Interregu - bo warto wiedzieć, jak ten program zmienił nas, jako Europejczyków. 

więcej
24/03/2020

Dowiedz się więcej na temat program Life - Info Day Online już w kwietniu!

Już 30 kwietnia odbędzie się dzień informacyjny  unijnego programu działań na rzecz środowiska i klimatu LIFE 2020 r. Organizatorzy chętnie spotkają się w wirtualnym świecie z potencjalnymi wnioskodawcami z zakresu zielonych technologii, ochrony natury, czy działań na rzecz klimatu. W ramach wydarzenia będzie można uzyskać informację na temat znaczących zmian, które pojawią się w ostatnim już naborze w ramach obecnej perspektywy finansowania  (jego publikacja zaplanowana jest na kwecień 2020 r.)

więcej
24/03/2020

250 tys. euro do podziału na projekty wspierające zaangażowanie obywateli we wdrażanie polityki spójności!

10 wniosków ma szansę otrzymać dofinansowanie w wysokości 25 tys. euro na projekty, które zachęcają obywateli do angażowania się w politykę spójności i wspiera ich w tych działaniach, tak aby polityka ta była lepiej wdrażana i obywatele czuli większą odpowiedzialność za jej wyniki. Aplikować można do 31 maja 2020 r. 

więcej
24/03/2020

Zielone korytarze gwarancją stałego przepływu towarów w UE

W dobie prewencyjnego zamykania granic, w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa Komisja Europejska pracuje nad rozwiązaniem zapewniającym nieprzerwany przepływ towarów w Unii Europejskiej. Państwa członkowskie zostały poproszone o niezwłoczne oznaczenie wszystkich właściwych wewnętrznych przejść granicznych w ramach transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) jako przejść granicznych dla „zielonych korytarzy”, aby zapewnić nieprzerwane funkcjonowanie ogólnounijnych łańcuchów dostaw. Przejścia graniczne dla zielonych korytarzy powinny być otwarte dla wszystkich pojazdów towarowych, bez względu na przewożone przez nie towary. Przekraczanie granicy, w tym wszelkie kontrole i badania przesiewowe, nie powinny trwać dłużej niż 15 minut.

więcej
23/03/2020

Wiosna z Horyzontem 2020 - weź udział w wirtualnym wydarzeniu!

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat programu Horyzont 2020? Zależy Ci na rzetelnych informacjach, zaprezentowanych przez ekspertów? Poszukujesz takich szkoleń online? Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych, w związku z panującą epidemią związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, podjął decyzję o zmianę trybu przeprowadzenia trzeciej, ostatniej edycji Dnia z Horyzontem 2020. Zamiast tradycyjnego spotkania, pojawi się wirtualna kampania informacyjna Wiosna z Horyzontem 2020. Począwszy od środu 25 marca br. w regularnych odstępach publikowane będą filmy z wystąpieniami prelegentów. 

więcej
23/03/2020

Koronawirus spowolni czy przyśpieszy zmiany w energetyce?

Świat pogrąża się w chaosie. Priorytetem jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa i opanowanie kryzysu. Do tego kluczowe są stabilne dostawy energii – trudno sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby teraz zabrakło prądu lub ciepła. A jak obecny kryzys wpłynie w dłuższej perspektywie na transformację energetyczną?

więcej
23/03/2020

Przeciążenie sieci - jest wspólne stanowisko Komisji Europejskiej i BEREC

Brak zajęć w szkołach i na uczelniach, praca zdalna, zalecenie niewychodzenia z domu bez potrzeby w związku z panującą epidemią koronawirusa, wpływa na wzmożoną aktywność w internecie, a tym samym na przeciążenie sieci. W związku z tym Komisja Europejska oraz  Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC) wydali 19 marca br. wspólne oświadcznie ws. radzenia sobie ze zwiększonym popytem na łączność sieciową spowodowanym pandemią koronawirusa.

więcej
20/03/2020

Koronawirus: Stan epidemii w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wieczorem wprowadzenie w kraju stanu epidemii. Poinformował m.in., że szkoły pozostaną zamknięte do Wielkanocy, kary za naruszanie kwarantanny zostaną podwyższone, ale wybory prezydenckie odbędą się w przewidzianym na 10 maja terminie.

więcej
20/03/2020

Tesla zacznie produkować respiratory?

W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, który może wywoływać ostre zapalenie płuc i niewydolność oddechową, wzrosło na świecie zapotrzebowanie na wyposażenie szpitalnych oddziałów intensywnej opieki medycznej, a przede wszystkim na respiratory. Koncern Tesla zamiast samochodów elektrycznych może zacząć produkować takie urządzenia.

więcej