Aktualności

18/04/2019

Wesołego Alleluja z Pro Silesią!

więcej
18/04/2019

Porozmawiajmy o przyszłości Gmin i Miast w Unii Europejskiej

O propozycjach UE dot. Polityki Spójności w latach 2021-2027, a także priorytetów  inwestycyjnych dla Polski z punktu widzenia Komisji Europejskiej, które będą podstawą negocjacji z rządem nad nowymi programami operacyjnymi, a więc także dla Śląską porozmawiać będzie można już 9 maja 2019 r. w siedzibie Wydziału Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Odbędzie się tam bowiem spotkanie z Przedstawicielem Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej – Panem Krzysztofem Wójcikiem nt. przyszłości gospodarczej  gmin i miast w Unii Europejskiej.. Omówione zostanie także zagadnienie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.  

więcej
09/04/2019

Seminarium pt: „W kierunku zielonej Europy - opracowanie i wdrażanie zrównoważonych planów mobilności”

15 maja 2019 r. w Brukseli, w ramach Zielonego Tygodnia UE (Green Week 2019), odbędzie się seminarium pt: „W kierunku zielonej Europy: opracowanie oraz wdrażanie zrównoważonych planów mobilności”, organizowane przez Dom Polski Południowej w Brukseli. Rozpocznie się ono debatą na temat znaczenia i przyszłości strategii mobilności oraz planów zrównoważonej mobilności, postrzeganej z perspektywy europejskiej. W jego ramach zorganizowane zostaną dwa warsztaty tematyczne. Pierwszy z nich poświęcony będzie przedstawieniu najlepszych praktyk europejskich oraz przygotowaniu Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (ang. Sustainable Urban Mobility Plans - SUMP). Drugi warsztat skupi się na implementacji SUMP-ów oraz wyzwaniach i możliwościach finansowania.

Seminarium w ramach Domu Polski Południowej w Brukseli koordynuje Stowarzyszenie „Pro Silesia”: Biznes-Nauka-Samorząd.

więcej
22/03/2019

Rozwiń skrzydła pod czujnym okiem ekspertów - ruszył nabór do Sieci Mentorów PFR

Polski Fundusz Rozwoju po raz drugi organizuje program mentoringowy Sieć Mentorów PFR. Do 31 marca 2019 r. można aplikować o przyjęcie do Sieci Mentorów PFR, która łączy utalentowanych młodych przedsiębiorców z doświadczonymi menedżerami.  W pierwszej edycji startowało ponad 120 start-upów, spośród których 30 zespołów skorzystało z praktycznej wiedzy mentorów.

więcej
07/03/2019

Czy to właśnie Wasze miasto jest Europejską Stolicą Innowacyjności?

Tytuł Europejskiej Stolicy Innowacyjności - iCapital oraz milion euro na dalszą promocję i wzmacnianie swoich działań na rzecz innowacji - o tak prestiżową nagrodę mogą ubiegać się miasta mające ponad 100 tys. mieszkańców, które najlepiej potrafią wykazać zdolność do wykorzystania innowacji w celu poprawy życia swoich obywateli. Komisja Europejska na zgłoszenia czeka do 6 czerwca 2019 r. i nagrodzi nie tylko na zwycięzcę, ale również 5 finalistów, którzy otrzymają po 100 tys. euro na zwiększenie skali swoich innowacyjnych działań.

więcej
22/02/2019

Młodzi dziennikarze, weźcie udział w wyjazdach prasowych #Youth4Regions!

Studenci dziennikarstwa i młodzi dziennikarze mają szansę relacjonować wydarzenia z zakresu polityki regionalnej. Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej i Miejskije Komisji Europejskiej (DG Regio) w ramach programu #Youth4Regions prowadzi nabór początkujących dziennikarzy do udziału w wyjazdach prasowych na wydarzenia dotyczące poiltyki regonalnej, odbywające się w krajach członkowich w 2019 r. Organizatorzy na zgłoszenia czekają do 28 lutego br.

więcej
20/02/2019

Jesteś miłośnikiem europejskiego kina? Odpowiedz zatem na kilka pytań i wygraj wyjazd na Festiwal filmowy w Cannes!

Kochasz europejskie kino?  Sprawdź swoją wiedzę i weź udział w konkursie! Do wygrania jest 10 wycieczek na festiwal filmowy w Cannes w maju 2019r. – w tym podróż i hotel. To okazja, aby bliżej poznać europejski sektor audiowizualny i spotkać się ze specjalistami z branży filmowej. Wystarczy do 19 marca 2019 r. odpowiedź na kilka pytań znajdujących się na stronie konkurowej #euFilmContest. 

więcej
18/02/2019

Zrób zdjęcie i zwiedzaj Europę! - #MySocialEurope

Masz więcej niż 18, ale nie więcej niż 30 lat? Twoją pasją jest fotografia? Interesujesz się polityką społeczną Europy? Uchwyć na zdjęciu jak Twoim zdaniem powinna wyglądać przyszłość społecznej Europy i zaprezentuj swoją kreatywność biorąc udział w konkursie #MySocialEurope organizowanym przez Komisję Europejską. Do 4 marca 2019 r. można zgłaszać swoje porpozycje i powalczyć o wycieczkę do Sibiu na forum Young Citizens' Dialogue, bilet Interrail pass, umożliwiający podróże pociągiem po Europie, aparat Instax Mini neo classic, czy głośniki Bluetooth.

więcej
14/02/2019

Wsparcie rozwoju firm z wykorzystaniem funduszy unijnych w województwie śląskim

Jak wykorzystywać fundusze unijne w rozwoju przedsiębiorstw? Cudzoziemcy jako nowa grupa docelowa w konkursie ogłoszonym w ramach RPO-WŚL? Jak uzyskać wizy pobytowe oraz zezwolenia na pracę przez cudzoziemców? Jakie są procedury, gdy chce się zatrudnić cudoziemców? To tylko część zagadnień, które zostanie omówiona 21 lutego 2019 r. w Częstochowie, podczas szkolenia " Wsparcie rozwoju firm z wykorzystaniem funduszy unijnych w województwie śląskim". 

więcej
14/02/2019

"ABC pomocy publicznej dla MŚP" - weź udział w seminarium i dowiedz się więcej

Już 21 lutego 2019 r. w Warszawie odbędzie się seminarium z cyklu "Europejskie Przedsiebiorstwo" pt. "ABC pomocy publicznej dla MŚP". Celem seminarium jest przedstawienie kluczowych z punktu widzenia praktyki funkcjonowania MŚP zagadnień dotyczących pomocy publicznej, w szczególności pomocy de minimis.

więcej