Aktualności

21/01/2021

Życie po pandemii. Wyzwania społeczne i gospodarcze - wnioski z debaty

Siła samorządów, rozwój technologiczny, zmiana myślenia o pracy. To tylko niektóre wnioski wysunięte przez Edwina Bendyka i Kazimierza Karolczaka - uczestników pierwszego spotkania, wspólnie organizowanego w ramach nowego cyklu debat online Stowarzyszenia Biznes – Nauka – Samorząd „Pro Silesia” i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która odbyła się 20 stycznia 2021 r. 

więcej
19/01/2021

Design, ekologia, dostępność cenowa i społeczna - rusza faza projektowa nowego europejskiego Bauhausu!

W dniu dzisiejszym Komisja rozpoczęła fazę projektową inicjatywy „nowy europejski Bauhaus”, ogłoszonej przez przewodniczącą von der Leyen w orędziu o stanie Unii w 2020 r. Nowy europejski Bauhaus to projekt ekologiczno-gospodarczo-kulturalny, który ma łączyć design, ekologię, dostępność społeczną i cenową oraz inwestycje po to, by wesprzeć realizację Europejskiego Zielonego Ładu. Jego najważniejszymi wartościami są więc zrównoważony rozwój, estetyka i włączenie społeczne. Celem fazy projektowej jest zastosowanie procesu współtworzenia do stworzenia koncepcji poprzez wykorzystanie pomysłów, określenie najpilniejszych potrzeb i wyzwań oraz skojarzenie ze sobą zainteresowanych stron. Jednym z elementów fazy projektowej będzie pierwsza edycja konkursu o nagrodę nowego europejskiego Bauhausu, którą Komisja przeprowadzi tej wiosny.

więcej
18/01/2021

Życie po pandemii - porozmawiajmy o tym już w środę!

Pandemia koronawirusa to nie tylko zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia, ale także wstrząs dla gospodarki oraz dotkliwe restrykcje w codziennym funkcjonowaniu społeczeństw. Wywołane tym nadzwyczajnym stanem zmiany mogą mieć w wielu obszarach charakter trwały. Jakie długofalowe konsekwencje dla gospodarki i życia społecznego przyniesie pandemia? Jak przygotować się do tych zmian? Jakie są główne wyzwania dla biznesu, społeczeństwa obywatelskiego oraz władz publicznych? O tym wszystkim porozmawiamy już w środę - 20 stycznia 2021 r. 

więcej
15/01/2021

Portugalia oficjalnie przejmuje stery - "Czas na spełnienie obietnic: sprawiedliwa, ekologiczna i cyfrowa odbudowa"!

Podczas gdy Europejczycy nadal borykają się z socjoekonomicznymi skutkami pandemii koronawirusa, Portugalia przejmuje rotacyjną prezydencję w Radzie UE, zdecydowana skupić się na odbudowie. Premier Portugalii António Costa przedstawił program portugalskiej prezydencji podczas zdalnej konferencji prasowej z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Davidem Sassolim 2 grudnia 2020 roku. Biorąc pod uwagę obecne trudne czasy, Portugalia chce promować odporną, społeczną, zieloną, cyfrową i globalnąEuropę. Hasło przewodnie nowej prezydencji to „Czas działać: dla sprawiedliwej, ekologicznej i cyfrowej odbudowy”.

więcej
13/01/2021

Człowiek ramię w ramię z maszyną? - nowa publikacja Komisji Europejskiej "Industry 5.0"!

Przemysłowi 4.0 zarzuca się nieludzką twarz. Odejście od człowieka - pracownika a ukierunkowanie się na robotyzację i automatyzowanie naszych działań. Coraz częściej pojawiają się głosy, które zastanawiają się, gdzie jest miejsce dla ludzi, jak pogodzić pędzącą machinę innowacyjności z zachowaniem miejsc pracy. Odpowiedzią ma być koncepncja Przemysłu 5.0. W ostatnich dniach pojawiła się nowa publikacja Komisji Europejskiej "Industry 5.0". 

 

więcej
12/01/2021

Rekord importu prądu do Polski pobity!

Już niemal połowę zużycia energii elektrycznej gospodarstw domowych w Polsce pokrywamy za pomocą energii sprowadzonej od naszych sąsiadów. W minionym roku import ratował nas też przed wprowadzeniem stopni zasilania.

więcej
11/01/2021

Pociągiem przez Europę – trwa Europejski Rok Kolei!

1 stycznia 2021 roku rozpoczął się Europejski Rok Kolei. Jego celem jest promowanie kolei jako zrównoważonego, inteligentnego i bezpiecznego środka transportu. Inicjatorem projektu jest Komisja Europejska. Przez cały rok 2021 w Europie będą się odbywały liczne imprezy związane z transportem kolejowym, które mają zachęcić szerokie grono użytkowników do prywatnych i służbowych podróży pociągiem. Wzrost popularności kolei może w dużym stopniu przyczynić się do realizacji jednego z najważniejszych celów zapisanych w Europejskim Zielonym Ładzie, czyli osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 roku.

więcej
24/12/2020

więcej
22/12/2020

Obawy rodziców i nauczycieli wobec nowych form edukacji w okresie pandemii - już jest nowy raport!

Oddajemy do Państwa rąk raport przygotowany przez naukowców z Instytutu Nauk Politycznych Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego na zlecenie Stowarzyszenia Biznes – Nauka – Samorząd „Pro Silesia”, którego celem jest przedstawienie obaw rodziców i nauczycieli z województwa śląskiego wobec nowych form edukacji w dobie pandemii.

Raport nie powstałby, gdyby nie współpraca z Centrum Badań i Rozwoju „BioStat” – wiodącym przedsiębiorstwem w dziedzinie badań z naszego regionu. Pracownicy „BioStat” pro publico bono podjęli się przeprowadzenia badania internetowego i przygotowania wstępnych wyników, których analizy dokonał następnie zespół dr hab. Agnieszki Turskiej-Kawy, prof. UŚ.

Pobierz raport

więcej
21/12/2020

Co na temat zdalnego nauczania myślą rodzice i nauczyciele z woj. śląskiego?

Czy nauczyciele obawiali się powrotu do nauczania? Czy można mówić o zjawisku „presji rodzica”? Jakie podejście do zarażenia się koronawirusem w szkole cechowało rodziców, a jakie nauczycieli. To tylko część pytań, na które odpowiemy już jutro! 

O godz. 11:00 odbędzie się konferencja prasowa dotyczącą wyników naszych najnowszych badań, przeprowadzonych na zlecenie Stowarzyszenia Biznes – Nauka – Samorząd „Pro Silesia” przez zespół dr hab. Agnieszki Turskiej-Kawy, prof. UŚ:
Obawy rodziców i nauczycieli wobec nowych form edukacji w okresie pandemii SARS-SoV-2. Studium województwa śląskiego.

Badania powstały dzięki współpracy z wiodącą firmą z zakresu badań z naszego regionu - BioStat, która znajduje się w gronie jednostek naukowych posiadających status Centrum Badawczo-Rozwojowego.

 

więcej