Aktualności

12/01/2018

#EuropeForCulture – Rok 2018 Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego

Komisja Europejska zadecydowała, że w bieżącym roku będziemy odkrywać i doceniać europejskie dziedzictwo kulturowe, dlatego też 2018 ogłoszony został Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego i upłynie pod hasłem „Nasze dziedzictwo: tu przeszłość spotyka się z przyszłością”. Z tej okazji na terenie całej Europy odbywać się będą wydarzenia kulturalne, edukacyjne i informacyjne, zwiększające świadomość oraz integrując mieszkańców Unii Europejskiej. 

Czytaj całość
11/01/2018

Prof. Wiesław Banyś Wiceprzewodniczącym RGNiSW

Prof. Wiesław Banyś został wybrany na Wiceprzewodniczącego Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która współdziała z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ustalaniu polityki państwa w zakresie szkolnictwa wyższego, polityki naukowej i innowacyjnej państwa. 

Czytaj całość
09/01/2018

Jak chronić swoją własność intelektualną za granicą?

Własność intelektualna odgrywa coraz większe znaczenie w dzisiejszej gospodarce, a jej efektywne wykorzystywanie dla biznesu. W Polsce podlega ochronie na podstawie prawa autorskiego i mu pokrewnych oraz patentów i znaków towarowych w ramach prawa własności przemysłowej. Jak jednak chronić swoją własność intelektualną za granicą?  24 stycznia na Politechnice Śląskiej odbędzie się seminarium eksperckie, podczas którego rozwiane zostaną wszelkie wątpliwości. 

Czytaj całość
02/01/2018

„Zjednoczenie tworzy siłę” – Bułgaria rozpoczęła przewodnictwo w UE

1 stycznia Bułgaria rozpoczęła półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej, przejmując prezydencję od Estonii. Po raz pierwszy stać będzie na czele prac UE, choć wśród krajów członkowskich  jest już od 2007 roku. Prezydencja Bułgarii upłynie pod hasłem „Zjednoczenie tworzy siłę”, a priorytetami na ten czas są m.in. kwestie polityki spójności, wspieranie konkurencyjności na wspólnym rynku oraz dalsza integracja państw Bałkanów Zachodnich z krajami Unii Europejskiej. 

Czytaj całość
20/12/2017

Z okazji zbliżających się Świąt...

Czytaj całość
11/12/2017

Pomagamy... bo lubimy ludzi

W miniony weekend zmieniliśmy się w Świętych Mikołajów, dając pewnej Rodzinie nadzieję, ale i motywację do dalszej walki. A to za sprawą Szlachetnej Paczki. 

Czytaj całość
05/12/2017

Zebranie Zarządu oraz Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia

Nowi przedstawiciele w Zarządzie, nowi Członkowie Zwyczajni, zmiany w Statucie Stowarzyszenia – to tylko część decyzji podjętych podczas Zebrania Zarządu oraz Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia, które odbyły się 4 grudnia br. w siedzibie Pro Silesii. 

Czytaj całość
03/12/2017

Siła bije z gór – Winter Cocktail w Ambasadzie RP w Brukseli

Muzyka, kultura, moda i kuchnia Beskidu Cieszyńskiego stały się motywem przewodnim Winter Cocktailu w Ambasadzie RP w Brukseli,zorganizowanego przez Dom Polski Południowej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się posłowie do Parlamentu Europejskiego, komisarz Elżbieta Bieńkowska, przedstawiciele biur polskich regionów jak również regionów partnerskich oraz przyjaciele DPP.

Czytaj całość
27/11/2017

Integracja, współpraca, rozwój – Prof. Wiesław Banyś o Pro Silesii w Brukseli

Pro Silesia integruje sektory biznesu, nauki i samorządu, stwarzając platformę do współpracy, która owocować może tylko i wyłącznie szybszym i efektywniejszym rozwojem. Od listopada br. Stowarzyszenie przejęło obowiązki Biura Regionalnego Województwa Śląskiego w Brukseli, przez co zwiększyło zasięg, ale również zakres swojej działalności. M.in. o tym w wywiadzie dla Radia eM opowiadał Prezes Stowarzyszenia - Prof. Wiesław Banyś. 

Czytaj całość
24/11/2017

Poszukiwani partnerzy do projektu międzynarodowego w ramach Horyzont 2020

Uniwersytet w Strasburgu poszukuje partnerów do realizacji projektu w ramach Horyzont 2020: Nauka z udziałem społeczeństwa i dla społeczeństwa:   Problemy z płcią. 

Czytaj całość